…
…
…
…
…
…
29 Nisan 2019, Pazartesi Ankara-Türkiye

Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni


Ankara Valiliği tarafından düzenlenen “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni”, Gölbaşı Vilayetler Evi’nde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gazilere ve şehit ailelerine teslim edilmek üzere Ankara Valiliğine gönderilen Devlet Övünç Madalyaları ve Beratlarının Tevcihi Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi.

Törene Vali Vasip Şahin, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kip, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Vali Yardımcısı Şaban Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gazileri Genel Müdürü Selim Çelenk, İl Müdürümüz, gaziler ve yakınları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Vasip Şahin, Devlet Övünç Madalyaları tevcih talimatı veren Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ileterek madalyanın millete yapılmış olan fedakârlığın, gösterilen kahramanlığın bir nişanesi olduğunu belirtti ve şunları kaydetti:

“Çocuklarınız, torunlarınız seneler boyu, asırlar boyu inşallah bir şeref nişanesi olarak gelecek nesillere aktaracak, sizlere hayır duaları edecekler. Bu ülke, bu coğrafya tarih boyunca hep istiklal mücadelesine sahne oldu. 1071’den beri üzerimizde müstevlilerin hiçbir zaman emelleri sona ermedi. 1071’de başlayan ama hiçbir zaman bu milletin kesilemeyen yürüyüşü, en son Kurtuluş Mücadelesi sırasında kesilmek istendi.

Ama Kurtuluş Mücadelesi ile bu millet o müstevlilere gereken cevabı verdi. Daha sonra Kıbrıs Savaşı ile bu millet sınandı. Baktılar öyle de olmuyor, bu sefer önümüze terör kartını sürdüler. Kendi içimizden kandırdıkları hainlerin, satılmışların hareketleriyle kontrol altına almaya çalıştılar. Hamdolsun, onu da başaramadılar. En son, çok daha büyük, çok daha sinsi, maalesef çok daha mücadelesi zor bir oyunla, hareketle karşımıza çıktılar. O da 15 Temmuz gecesi. Buradaki herkes o geceyi yaşadı. Hele gazilerimiz, bizzat canlarını, vücutlarını siper ederek o geceyi yaşadı. Ama hamdolsun, bu milletin o genlerine işlemiş kahramanlık karakteri, bağımsız olabilme, kendine yapılan oyunları alt edebilme kabiliyeti o gün tekrar ortaya çıktı ve oyun oynamak isteyenlerin oyununu da bozdu.”

Vali Şahin, ülkemizin önemli bir coğrafyada yer aldığını, herkesin bu topraklara sahip olmak istediğini vurgulayarak “Ancak bunun bir bedeli var, o da kan ve can. Burayı ancak canını ve kanını vermeyi, feda etmeyi göze alabilenler elinde tutabilir ki bu millet, böyle bir millet.” ifadelerini kullandı.

Yaşamak için ölmenin zaruret olduğunu bilen bir millete kimsenin oyun kuramayacağını belirten Vali Şahin; gençlerimizle, birtakım geleneklerimizin yaşatılmasıyla ilgili konularda endişeye, umutsuzluğa kapıldığımız bazı anlarda karşımıza bu milletin mayasının çok sağlam olduğunu, hâlâ o melekelerinin, kabiliyetlerinin dipdiri ayakta olduğunu gösteren hadiseler yaşadığımızı söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu millet, zor zamanda, fedakârlık edilmesi gereken zamanda ortaya çıkıyor ve o genlerinin tevarüs ettiği özelliklerinin gereğini yapıyor; malı gerekiyorsa malını, kanı gerekiyorsa kanını, canı gerekiyorsa canını feda ediyor. İşte 15 Temmuz gecesi 250 şehidimiz, kahraman gazilerimiz bunun tam bir örneği. Bugün şahidiz ki sanki Cenab-ı Hak bu milletin yüreğinden korkuyu çekip aldı. Tanklara, toplara karşı hiçbir silahı olmadan karşı koydu. Onun için bu millet, büyük bir millettir. Bugüne kadar bileğimiz bükülmedi, bükülmeyecek.”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Şehit Yakınları ve Gazileri Genel Müdürü Selim Çelenk ise gaziler ve şehit yakınlarıyla irtibat halinde olduklarını belirterek “Yaptığımız tüm çalışmalarda bütün şehitlerimize ve gazilerimize aynı oranda hizmet etmeye devam ediyor ve bununla iftihar ediyoruz.” dedi.

Konuşmalardan sonra gazilerimize ve yakınlarına Vali Vasip Şahin tarafından Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları tevcih edildi.