…
02 Nisan 2019, Salı Ankara-Türkiye

İl Müdürümüz Ferhat Odabaşı’ nın “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” Mesajı


2 Nisan günü, otizmle ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.

Otizmli bireylerin  özellikle çocukluk dönemlerinde akranlarıyla kaynaşması ve toplumla bütünleşmesi için hepimize büyük işler düşmektedir: Hassasiyetlerine dikkat etmeli, farklılıklarını gözetmeli, ihtiyaçları olan eğitimi alırken her daim onların yanında olmalıyız.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak, otizmli bireylere yönelik bakım hizmetlerimizde ve rehabilitasyon süreçlerimizde en azami hassasiyeti göstermekteyiz. Gerçekleştirdiğimiz hizmet içi eğitimlerimizle kendimizi geliştirmekte, hem onların hem ailelerinin yükünü bir nebze de olsa hafifletmeye çalışmaktayız.

Kuruluşlarımızda ağırladığımız Otizm tanısı konmuş bireylere Uzman personeller tarafından örgün eğitimlerine yardımcı çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca uygulanan rehabilitasyon süreciyle meşguliyet atölyelerinde hem kendilerine  uygun beceriler kazandırılmakta hemde kişisel ve bilişsel gelişimlerine katkı sağlanmaktadır. İl Müdürlüğü olarak Otizm ‘in farkındalığının arttırılmasına yönelik çalışmalara da destek vermekteyiz.

 “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ”nün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otizmle ilgili bilimsel araştırmalara ve farkındalık çalışmalarına vesile olmasını temenni ediyorum.
 
 

Ferhat ODABAŞI
İl Müdür V