…
…
…
…
…
20 Mart 2019, Çarşamba Antalya, Türkiye

18 Mart Şehitleri Anma Günü


Vali Münir Karaloğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü törenlerine katıldı.

Vali Münir Karaloğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı Uncalı Şehitliği’nde başlayan anma törenleri, Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenen gösterilerle devam etti.

Şehitliğe Çelenk Bırakıldı
Vali Münir Karaloğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uncalı Şehitliği’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü Çelenk Sunma Törenine katıldı. Törene Piyade Albay Tuncay Polat, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Yılmaz ve il protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Şehitlik Anıtı’na çelenk bırakan Vali Münir Karaloğlu, Şehitlik Şeref Defteri’ni imzaladı. Şehitlik Şeref Defteri’nin imzalamasının ardından Vali Münir Karaloğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindeki heyet, şehit mezarlarını ziyaret edip kabirlerine karanfil bıraktı. Edilen duaların ardından Vali Münir Karaloğlu, törene katılan protokol üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile AKM’de düzenlenen programa geçti.

Temiz Bir Ecdadın Torunlarıyız
AKM’ de düzenlenen programın ardından, ordu evinde gerçekleşen yemeğe katılan Vali Münir Karaloğlu, “Büyük bir milletin fertleriyiz. Tarihimiz zaferlerle, kahramanlıklarla, fedakârlıklarla dolu, temiz bir ecdadın torunlarıyız. Bu toprakların her santimi mübarek şehitlerimizin kanlarıyla sulanarak vatan kılındı. Ve şimdi de yine şehitlerimizin kanlarıyla, vatan kılınmaya devam ediliyor. Topraklarımız ucuz, kıymetsiz topraklar değil. Bizim topraklarımız, dünyanın en kıymetli topraklarıdır. Bugünde neslimizi, çocuklarımızı bu şuurda yetiştiriyoruz. Bizi bu topraklardan söküp atmak isteyenler var. Ama bizler ecdadımız gibi bu toprakları kıyamete kadar Türk İslam toprağı tutmak için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Antalya’nın Fethi’nin 812.yıl kutlamalarına da değinen Vali Münir Karaloğlu “Şehitleri andığımız bu günde, güzel Antalya’yı Türk İslam yurdu kılan o günkü devlet büyüklerimizi ve kahraman ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

Devletimiz Şehit Yakınları Ve Gazilerimizin Yanında
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin şehit yakınlarına ve gazilere gereken desteği verdiğine vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzün içerisinde sadece sizin sorunlarınızla ilgilenen sadece size yardımcı olma görevi olan Şehit Yakınları ve Gaziler Şube Müdürlüğümüz var. Hükümetimiz artık valilere şehitlikler ile ilgili ödenek veriyor. Sadece resmi şehitlikler değil, kendi köyüne gömülmüş şehitlerimizin mezarlarını da valilik olarak kurmuş olduğumuz komisyon vasıtasıyla takip ediyoruz. Onların bakımlarını ve onarımlarını da valilik olarak yaptırmaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin mezarlarında, mezar taşlarında her hangi bir bozulma olursa bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığına bildirin. Şehit mezarlarımızı şehitlerimize yakışır şekilde düzenleyelim” ifadelerini kullandı.

Törende, Çanakkale zaferinin 104. Yıl dönümü kutlayan Vali Münir Karaloğlu, “Çanakkale’den Zeytin Dalı Harekâtına, Fırat Kalkanından, 15 Temmuz Darbe Girişiminde, bu toprakları vatan kılmak ve bu toprakları vatan tutmak için şehit düşmüş tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

Vali Karaloğlu konuşmasının ardından şehit aileleri ve gazilerle sohbet etti.