…
…
…
…
…
27 Kasım 2019, Çarşamba Antalya, Türkiye

Kibris Gazilerine Milli Mucadele Madalyasi Verildi


KKTC Varsa Sizlerin Sayesinde Var
Törende konuşan Valimiz Münir Karaloğlu “1974 yılında Kıbrıs’ta soydaşlarımızın yaşadığı soykırıma son vermek ve oradaki soydaşlarımızı özgürlük ve bağımsızlıklarına kavuşturmak için Türkiye Cumhuriyeti olarak bir barış harekatı düzenledik. Bugün Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti varsa o barış harekatı sonucundadır. O barış harekatında canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve siz kahraman gazilerimiz sayesindedir. Onun için size ne kadar teşekkür etsek, minnet duysak azdır. Bugün de KKTC devletinin size Kıbrıs Barış Harekâtında gösterdiğiniz, fedakârlıklarınızdan ötürü bir teşekkürü olarak milli mücadele madalyası ve beratını tevcih edeceğiz. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve uzun ömürler diliyorum” dedi.

45 Yıl Sonra Eşleriyle Birlikte Gördüler
İki senedir Kıbrıs gazilerini Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi ile birlikte 45 yıl önce mücadele ettikleri topraklara gönderdiklerini belirten Vali Karaloğlu “Sponsorlarımızın da katkılarıyla geçen sene bir ekibimizi göndermiştik. Bu sene 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle derneğimizi ziyaret gazilerimizin eşleri de gazilere eşlik etmek istediklerini belirttiler. Kendilerinin de fedakarlık yaptığını ve eşlerinin mücadele ettiği toprakları görmek istediklerini ifade ettiler. Biz de bu sene 20 gazimizi eşleriyle beraber Kıbrıs’a gönderdik. İnşallah önümüzdeki yıllarda gazilerimiz ve eşlerini grup grup KKTC’ye göndermeye devam edeceğiz” dedi.

Konuşmasının ardından Valimiz Münir Karaloğlu gazilere madalyalarını takdim etti. Antalya’da bu sene toplamda 458 Kıbrıs gazisine  milli mücadele madalyası ve beratı takdim edildi.