…
29 Aralık 2014, Pazartesi Antalya, Türkiye

Koruyucu Aile Bilgilendirme ve Yaygınlaştırma Seminerleri Devam Ediyor


Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan kurum çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.
Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.
Koruyucu Aile Semineri Kepez Belediyesine ait Erdem Beyazıt Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Seminere Antalya Valimiz Muammer TÜRKER’ in eşi Filiz TÜRKER, Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan,  İl Müdür Yardımcısı Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Sayın Nevzat ÖZER, Müdürlüğümüz Koruyucu Aile Birimi çalışanları, belediye çalışanları, kamu kurum ve kuruluşlarında ve sivil toplum kuruluşlarında görevli personel katıldılar.250 kişilik katılımcı grubuna  Koruyucu Aileliğin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi yönünde  seminer verilmiştir.