…
17 Mart 2015, Salı Antalya, Türkiye

Şehit Yakınları ve Gazilerimize Devlet Övünç Madalyası ve Beratları takdim edildi.


Şehit Yakınları ve Gazilerimize Devlet Övünç Madalyası ve Beratları takdim edildi.

     
Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'ndaki törene; Vali Muammer Türker, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Vali Yardımcıları, protokol üyeleri, gaziler, şehit yakınları katıldı.
     Törende konuşan Vali Muammer Türker, İbni Haldun’un “Coğrafya kaderdir” sözünü hatırlatarak Türkiye'nin özellikli bir coğrafyada bulunduğunu ancak burada yaşamanın riskleri ve külfetleri de beraberinde yaşadıklarını kaydetti. Bu coğrafyada 100 yıldır çok şehit verildiğini ve gazilerimiz olduğunu anlatan Vali Türker, “Bütün bunlar maalesef zorlukları ile birlikte bu milletin gururunu da arttırdı. Bizim inanç sistemimizde hem şehitlik hem gazilik önemli makamlardır. Şehitliğe özelikle insanoğlunun erişebileceği en yüce makamlardan bakan bir inanç sistemine sahibiz" dedi.
     Devletin imkânları ölçüsünde şehit yakınlarına ve gazilere ciddi avantajlar sağlanmaya çalışıldığını ifade eden Vali Türker, "İş imkânı çok önemli bir imkândır. O insanların başkalarına muhtaç olmadan hayatlarını teminine yöneliktir. Ama onun dışında ulaşım, özel imkânlarda bursu okuma gibi bir takım imkânlar sağlanıyor. Özel sektörde şehit yakınlarına ve gazileri kapılarını açıyor. Bazı taksilerde bile 'Şehit yakınlarına ücretsizdir' yazısını görürüz. Gazilerimiz ve şehit yakınları bu milletin bizlere milli bir emanetidir. Biz onlara gözümüz gibi bakmalıyız. Birçok devlette benzer uygulamalar var. Bizde şehit ve gazilere verilen değer en üst seviyededir" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından, Vali Muammer Türker, şehit polis memuru Ramazan Koçak'ın oğlu Yusuf Koçak ile gaziler Piyade Uzman Çavuş Hikmet Yalçın, Piyade Uzman Çavuş Levent Gürsoy, Baş Polis Memuru Tahsin İşçi, Polis Memuru Ahmet Asil, Polis Memuru Ahmet Üstün, Polis Memuru Bayram Alagöz, Polis Memuru Vedat Gökalp, Polis Memuru Abdürrahim Çakıcı, Polis Memuru Emrah Hasbek'e Devlet Övünç Madalyası ve Beraatı takdim etti.