…
…
…
…
…
…
…
…
…
03 Ocak 2020, Cuma Burdur, Türkiye

Kadın Kooperatifçiliğini Güçlendirme Eğitimi


Cumhurbaşkanlığı birinci 100 günlük icraat kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan eylemler arasında kadın kooperatifçiliğinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması hedefi yer almaktadır.

Kadınların kooperatifleşme yolu ile güçlenmeleri amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ortaklığında “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü” 30 Ekim 2018 tarihinde imzalanmıştır. Bu protokol kapsamında; kadınların kooperatifler yolu ile ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımı konusunda teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

Bu hedefler doğrultusunda 3 Ocak 2020 tarihinde İl Müdürlüğümüz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda; STK temsilcilerinin katılımı ilimizde faaliyet gösteren kadın kooperatiflerinin yönetim kurulu üyeleri, Mahalle Muhtarlarımız ve Kooperatif kurma potansiyeli bulunan kadınlarının katımıyla “Kadın Kooperatifçiliğini Güçlendirme” eğitimi gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu eğitimde Hünerli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; Ağlasun El Emekleri, Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; Yeşilovasalda, Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; Yönetim Kurulu Temsilcileri, kooperatiflerinin kuruluş amaçları ve gerçekleştirdikleri faaliyetler konusunda bilgi paylaşımında bulunmuşlardır.        

Eğitim ile Kooperatif kurma konusunda kadınların teşvik edilmesi sağlanmış bu konuda kadınların bilgi ve farkındalığının arttırılması ile kooperatifçiliğin yaygınlaşması adına önemli bir adım atılmıştır.