…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
01 Ekim 2019, Salı

Alzheimer Sesine Kulak Ver Konferansı Düzenlendi


Alzheimer Sesine Kulak Ver Konferansı Düzenlendi

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü etkinlikleri kapsamında  “Alzheimer Sesine Kulak Ver” konulu konferans, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa BAKAR’ ın konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Müdürlüğümüz konferans salonundaki konferansa, İl Müdürümüz Erkut ÖNEŞ, İl Müdür Yardımcılarımız, Kuruluş Müdürleri ve kurumlarımızda görev yapan bakım personeli katıldı.

Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut ÖNEŞ açılış konuşmasında; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan  2019’u “Yaşlılar Yılı” ilan etmiştir. Devletimiz yaşlılara yönelik evde bakım, gündüzlü ve yatılı bakım hizmetleri sunmaktadır. Ülkemizde 65 yaş üstü nüfusun, tüm nüfusa oranı 2018 sonu itibarıyla %8.8 iken, bu oranın 2023’de %10.2’e çıkması beklenmektedir. 2050’de ise, %21’lere ulaşacaktır. “dedi. Sadi Şirazi’nin “Bir yaşlının ahı, en güçlü kılıçtan daha yıkıcı ve keskindir.” sözünü hatırlatarak gençlerinin ve yaşlılarının kıymetini bilen bir toplum olma, bu değerlerimizle yükselebilme temennisiyle sözlerine son verdi.

Konuşmacılar Prof. Dr. Mustafa BAKAR ve Sevim TANRIKULU’ nun özgeçmişi okunduktan sonra konuşmacılar kürsüye davet edilerek; Yaşlı sağlığı, yaşlılık kavramı, yaşlanma sürecindeki sağlık problemlerine değindi. Alzheimer, demans (bunama) hastalıklarının belirtileri, tedavi şekilleri  bu süreçlerde hastaların nasıl  desteklenebileceği ve hastaların beslenme biçimi hakkında bilgiler verdi.

Konferans sonunda İl Müdürümüz Erkut ÖNEŞ tarafından, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nüroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Bakar’a ve Sevim TANRIKULU’ na çiçek ve hediye takdiminde bulunuldu.