…
09 Temmuz 2019, Salı

Çocuklarımız LGS'de Başarıyı Yakaladı


Çocukların öz aileleri ve yakınları yanında desteklenmesi amacıyla; Bakanlığımız hizmet modellerinden olan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinden yararlanan çocuklar, bu yıl yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda başarı gösterdiler.

Sosyal Ekonomik Destek hizmeti ile aile yanında desteklenen çocuklardan 37'si, LGS kapsamındaki merkezi sınavda 400 ve üzeri puan aldı.

Ekonomik yoksunluk yaşayan ailelerin yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla sağlanan ekonomik ve psiko- sosyal destek sistemi ile çocuğun kuruluş bakımına alınması yerine aile birliğinin korunması sağlanıyor.

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlandırılan çocukların ailelerine, yüz yüze görüşmelerle rehberlik ve danışmanlık hizmeti kapsamında hane ziyaretleri gerçekleştiriliyor.

SED hizmetinin etkinliğinin artırılması, ailelerde çocuk adına bir farkındalık oluşturulması, çocuklara okul dışı zamanlarını kaliteli, verimli kullanabilecekleri ortam ve imkanların sunulması amaçlarıyla hayata geçirilen Okul Destek Projesi kapsamında, SED hizmetinden yararlanan çocuklar için akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleniyor.

Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk, AA muhabirine, SED hizmetinden yararlanan çocukların başarılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çocukların ailelerinin yanında olmalarını önemsediklerini ifade eden Selçuk, SED hizmetiyle çocukların kurum bakımına alınmadan aileleri yanında desteklendiğini söyledi.

Çocuklara rehberlik yapıldığını, onlar için akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlendiğini belirten Selçuk, "SED hizmetinden 5 ve 8. sınıf aralığında okuyan yaklaşık 12 bin çocuk yararlanıyor. Proje kapsamında keşfettiğimiz yetenekler de ülkemiz açısından ayrı bir gurur kaynağı oluyor. Ulaştığımız çocuklarımızın proje sonrasında notlarının yükseldiğine ve özgüvenlerinin arttığına şahit olmak mutluluk verici. Devletimizin imkanları ile sarıp sarmaladığımız çocuklar bugün başarı ve dereceleriyle bizleri gururlandırıyor." ifadelerinde bulundu.

Çocukların Akademik Başarıları Yükseliyor
Okul Destek Projesi ile çocuklara eğitim alanında rehberlik desteği sağlanarak çocukların okula devam oranları artırılıyor ve okul başarı puanlarının artmasına katkı sağlanıyor. Psikososyal gelişimi desteklenen çocukların akademik başarıları artıyor, karne notları yükseliyor.

Bu yıl yapılan LGS kapsamındaki sınavda öğrencilerden 37'si 400 ve üzeri puan aldı. Mersin'den bir öğrenci 493,3965 puan alarak yüzde 0,2'lik, Amasya'dan bir öğrenci 475 puan ile yüzde 1'lik, Zonguldak'tan bir öğrenci ise 467 puan alarak yüzde 2'lik dilime girdi.

Çocuklara Uygun Ders Çalışma Ortamları Oluşturuluyor
Okul rehberlik birimleriyle görüşmeler yapılarak her çocuk için özel programlar oluşturuluyor. Görüşmeler doğrultusunda okuldaki kurslara devam etmeyen ya da kursların yetersiz kaldığı dersler için çocuklara okul destek kursları açılıyor. Evde uygun ders çalışma imkanı bulamayan çocuklar için uygun ders çalışma ortamları oluşturuluyor. Tanışma toplantıları ve seminerlerle çocukların gelecek vizyonuna katkı sağlamak için çeşitli meslek gruplarının tanıtımları yapılıyor.

Çocuklara özgüven aşılama, onların kendini ifade etme becerisini geliştirme, kariyer hedefi koyma, sosyal hayata ve risklere karşı çocuklarda farkındalık oluşturma hedefiyle faaliyetler düzenleniyor.