…
01 Temmuz 2019, Pazartesi

Koruma Altındaki 14 Bin Çocuğumuza Aile Ortamı Sağlıyoruz


Koruma ihtiyacı bulunan 14 bin 75 çocuğumuz, ‘ev tipi’ hizmet modeli olan çocuk evleri, çocuk evleri siteleri ve çocuk destek merkezlerimizden faydalanıyor.

Kurum bakımında kalan tüm çocukların büyük fiziksel binalar ve koğuş tipi yapılar yerine, aile odaklı hizmetler veya aile ortamına en yakın bir sistem içerisinde bakımının sağlanması amacıyla 2017 yılında bakım hizmetlerinde dönüşüm programı uygulandı. Bu kapsamda 2002'de 200 yetiştirme yurdu ve çocuk yuvasında yaklaşık 20 bin çocuk bulunuyorken, 2019 Mayıs ayı itibarıyla 14 bin 75 çocuğumuzun bakımı ilgili kuruluşlarda sağlanıyor.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) döneminde koruma gereksinimi bulunan çocuklar için verilen hizmetler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü çatısı altında toplanmıştı.

Öncelikli Hedef Çocukların Aile Yanında Bakılması
Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocukların aile sıcaklığını hissederek yaşamaları için Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Hizmetleri yürütülüyor. Kuruluş bakımı ise en son seçenek olarak uygulanıyor.

Koruma ihtiyacı olan çocukların temel sosyal hizmetlere erişimlerinin sağlanmasının yanı sıra, eğitime devamlarının sağlanarak meslek edinmeleri ve istihdama katılımları destekleniyor. Bu çerçevede, 2002'de 500 koruyucu aile yanında 515 çocuk bulunuyorken, 2012'de uygulanan Gönül Elçileri Projesi ile koruyucu aile hizmeti konusunda artan toplumsal farkındalıkla koruyucu aile ve koruyucu aile yanında bakımı sağlanan çocuk sayısı 2013'te yaklaşık 2,5 katına çıktı. Haziran 2019 itibarıyla ise 5 bin 583 koruyucu aile yanında 6 bin 833 çocuğun bakımı sağlanıyor.

SED Hizmetimizden 128 Bin Çocuk Faydalanıyor
Aile odaklı yürütülen çalışmalarla çocuklar ve ailelere; aile birliğinin korunması, çocukların öz aileleri ve yakınları yanında desteklenmesi konularında rehberlik ediliyor. Kurum bakımına seçenek olarak aile odaklı hizmetlerimizin temelini oluşturulan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti uygulanıyor.

Bu hizmet ile çocuklar kurum bakımına alınmadan ailesi yanında destekleniyor ve bu sayede aile birliği, bütünlüğü sağlanıyor.

2002'de 12 bin 75 çocuk SED hizmeti alarak, ailesinin yanında destekleniyorken, 31 Mayıs 2019 itibarıyla 128 bin 827 çocuğumuz bu hizmetten yararlandırılıyor.