…
…
…
…
10 Temmuz 2020, Cuma Ankara,Türkiye

Koruyucu Aile Desteğiyle Başarıya Koşuyor


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca koruma altına alınan ve dört yaşında koruyucu aile yanına yerleştirilen 17 yaşındaki görme engelli milli sporcu Havva Elmalı, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan Koç’un daveti üzerine Genel Müdürlüğü ziyaret etti.

Milli atlet Havva Elmalı’ya görüşmede koruyucu annesi Selma Engin ile koruyucu ağabeyi eşlik etti.

Aile Yanında Destek Önceliğimiz

Genel Müdür Koç görüşmede koruyucu aile hizmet modeline verilen önemi hatırlatarak, “çocukları aile ortamında desteklemenin onlar için sunulan en uygun sosyal hizmet modellerinden biri olduğunun güzel örneklerinden biri sizlersiniz” dedi.

“Örmek Koruyucu Ailemizsiniz”

Aileye, bu süreçteki özverili destekleri için teşekkür eden Koç, “Havva’nın atletizmdeki bu başarısı hem kendi azim ve disiplini  hem siz ailesinin bu yolda ona verdiği destekle ortaya çıktı. Varlığından mutlu olduğumuz örnek koruyucu ailelerimizden biri sizlersiniz.  Havva’ya verdiğiniz sevgi ve emek, hepimize örnek oluyor. Vatanımız, milletimiz için hayırlı bir evlat yetiştiriyorsunuz. Çocuklarımızın aile sıcaklığında büyümesi ve potansiyellerinin ortaya çıkarılması en büyük gayemiz “ dedi.

Rehber Koruyucu Aile ve Koruyucu Ailelik Okulu

Genel Müdür Koç, rehber koruyucu ailelik sistemi ile tecrübeli koruyucu ailelerle, aday ailelerin bir araya getirileceği bilgisini vererek,  bu sayede bilgi ve tecrübenin koruyucu aile adaylarına aktarılacağını söyledi. Tecrübeli koruyucu ailelerin illerde oluşturulan koruyucu aile komisyonlarına dahil edilmesi yönünde çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Koç yeni mevzuat çalışmasının bu uygulamaya zemin hazırlayacağını kaydetti. Koç, rehber koruyucu ailelerin tecrübesinin aday ailelere aktarılması ile başlayan çalışmaların koruyucu ailelik okulu olarak nitelenebilecek bir eğitim sürecini ortaya çıkaracağını söyledi. Koç şöyle devam etti, “yeni koruyucu aile olan kişilerin deneyimli koruyucu ailelerin bilgi ve tecrübesinden etkin bir şekilde yararlanması için rehber koruyucu ailelik sistemini getireceğiz. Tecrübe ve bilginin yeni ailelere aktarılacağı etkileşim zinciri oluşturacağız. Bu sayede çok nitelikli bir şekilde her geçen gün büyüyen koruyucu aile hizmetimize, hızlı bir şekilde yeni aileleri dahil edebileceğiz”

Engelli Çocuklara Koruyucu Aile Şefkati

Koruyucu ailelerin desteklenmesinin önemine değinen Koç, bilhassa engelli çocuklara koruyucu anne babalık yapan ailelerin etkin bir şekilde desteklendiğini söyledi.  

Bakanlığın sosyal hizmet modellerinden yararlanan engelli çocukların koruyucu aile hizmeti ile buluşturulmasını hedefleyen çalışmalar yapılmasının önemine dikkat çeken Koç, Engin ailesine bu konuda gösterdikleri çaba için teşekkür ederek birçok kişiye ilham verdiklerini bunun da çalışmanın topluma anlatılmasında örnek teşkil ettiğini ifade etti.

“Koruyucu Ailem Her Konuda Destek”

Genel Müdür Koç’a kendi koruyucu aile deneyimlerini anlatan Elmalı, okul ve sportif başarısı için koruyucu ailesinin kendisine çok özenli davrandığını ve her konuda destek verdiğini söyledi.

Madalya Hayaliyle Sıkı Antrenman

Görüşmede Havva Elmalı, yoğun antrenman programı hakkında Genel Müdür Koç’a Bilgi vererek, “hedefim 2021’de yapılacak Avrupa Şampiyonasında birinci olmak, 2021 olimpiyatlarında da ilk 3‘e girmeyi hedefliyorum. Bir sonraki hedefim de çok sıkı çalışarak 2024'deki olimpiyatlarda altın madalya kazanarak rekor kırmak “ dedi.

“Emeklerimize Başarıyla Karşılık Verdi”

Koruyucu anne Selma Engin görüşmede Havva’nın sağlık sorunları nedeniyle  tedavi gördüğü sırada doktorlarının önerisi ile atletizm ile tanıştıklarını ifade ederek, başarılı olması için çok iyi bir program yapıp düzenli çalışması gerekiyordu. Biz de babasıyla birlikte ona mümkün olan en iyi desteği vermek istedik. Hem okul hayatında hem de atletizmde başarılı olması için düzenli bir şekilde çalışması şarttı. Biz ona bu yoğun tempoya uyum sağlaması ve severek çalışması için gerekli olanakları sağlamaya çalıştık. Ne mutlu ki, o da emeklerimizi boşa çıkarmadı, başarıyla karşılık verdi” dedi.

“4 yaşında Ailemize Katıldı”

Koruyucu anne Selma Engin, Havva’yı çocuk yuvasındaki gönüllü çalışmaları şırasında tanıdığını hatırlatarak, “ilk olarak sağlık sorunları nedeniyle gördüğü tedavide kendisine destek oluyordum, daha sonra koruyucu ailesi olduk ve o zamandan bu yana hiç ayrılmadık ”şeklinde konuştu.

Koruyucu Anne Selma Engin:  “Engelli Çocukların Koruyucu Aileye ihtiyacı Var”

Koruyucu anne Selma Engin son olarak, “ ülkemize madalyalar kazandıran bir çocuk yetiştirmek, onun hayallerini gerçekleştirdiğini görmek bizi çok mutlu ediyor. Bu anlamda eğer diğer ailelere model olmak için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Özellikle engelli çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilmesi konusunda ailelere kendi örneğimiz üzerinden rehberlik edebiliriz, en çok onların aile ortamında sevgi görmeye ihtiyacı var ” dedi.

Havva Elmalı

Koruyucu aile yanında büyüyen 17 yaşındaki görme engelli milli sporcu Havva Elmalı, Uluslararası Paralimpik Komite tarafından 2019 yılında İsviçre'de düzenlenen IPC Para Atletizm Gençler Dünya Şampiyonası'nda T11 kategorisi 1500 metre yarışında 5.29'luk derecesiyle altın madalya kazanarak gençler şampiyonasında rekor kırdı.

T11 kategorisi 800 metre yarışında ise 2.44'lük derecesiyle altın madalya kazanan Elmalı gençler şampiyonası rekorunu kırdı.

Elmalı T11 kategorisi 400 metre yarışında ise 74 saniyelik derecesiyle gümüş madalya alarak dünya ikincisi oldu.

Bu başarıları sayesinde aynı yıl Dubai’de düzenlenen IPC Para Atletizm Dünya Şampiyonası'na davet edildi. Bu şampiyonada T11 kategorisi 1500 metre yarışında 5.16’lık derecesiyle dünya 8.’si olarak kendi elinde bulanan dünya gençler rekorunun süresini geliştirdi.

Havva Elmalı’nın ayrıca 2017’ den bu yana katıldığı Türkiye Görme Engelliler Atletizm Şampiyonlarında 1500 ve 800 metrede altın madalyaları bulunuyor.

 

Hedef 2021 ve 2024

 

Havva Elmalı 2021 ve 2024’te yapılacak Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlarda altın madalya almak için antrenmanlarına devam ediyor.