…
22 Haziran 2019, Cumartesi


Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk İstanbul’da  katıldığı “Atıktan Sanata” projesinin  açılış töreninde çocuk alanında yürüttüğümüz çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.  Bakan Selçuk “Sosyal Ekonomik Destek Programı kapsamında 128 bin çocuğumuzun öz ailesiyle birlikte yaşamasını sağlamaktayız” dedi.

Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen, "Sıfır Atık Projesi''nden ilham alınan "Atıktan Sanata" (ARTWİST) adlı projenin İstanbul Havalimanı'ndaki tanıtımına katıldı.

Bakan Selçuk "Bizim atık olarak nitelendirdiğimiz materyallerde ne çok güzelliğin saklı olduğunu onların sayesinde görüyoruz. Bu güzellikleri ortaya çıkartarak, toplumun hizmetine sundukları için değerli sanatçılarımıza bilhassa teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Selçuk, bu müzayedede elde edilecek gelirlerin, Çocuk Destek Merkezlerine (ÇODEM) bağışlanmasının ayrıca gurur vesilesi olduğunu, çocukların herkesin ortak değeri olduğunu belirtti.

"Geleceğimize yönelik sağlam bir yatırım yapmak istiyorsak kuşkusuz bu çocuklarımız üzerinden olacak." diyen Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak çocuklarımıza hizmet verdiğimiz tüm kuruluşlarımızda çocuk evleri gibi ev tipi bakım modeline geçiş sürecimizi hamdolsun tamamladık. Kuruluş bakımımızda 15 bine yakın çocuğumuza hizmet veriyoruz. Artık çocuklarımız ne mutlu ki, aile ortamını aratmayan evlerimizde hizmet alıyorlar. Tüm çocuklarınızı evlatlarımız olarak gördük ve görmeye devam ediyoruz. Kuruluş bakımına almadan önce ekonomik ve sosyal kısıtları olan çocuklarımızı aile yanında destek olmayı önemsiyoruz. Sosyal Ekonomik Destek Programı (SED) kapsamında 128 bin çocuğumuzun öz ailesiyle birlikte yaşamasını sağlamaktayız. Yine Hanımefendinin destekleriyle 'Koruyucu Aile' uygulamasıyla 5 bin 500 aile yanında 7 bine yakın çocuğumuza bakılmakta. Bir başka çalışmamız olan evlat edindirme hizmetinden ise şimdiye kadar 17 bine yakın çocuğumuzu yararlandırdık. Çocuk Destek Merkezlerimiz, madde bağımlılığıyla mücadele başta olmak üzere suça sürüklenen çocuklarımızın rehabilite edildiği, topluma kazandırıldığı bir kuruluşumuz. Burada çocuklarımızın temel gereksinimlerini karşılayıp; duygusal, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarına çözüm olmaya gayret etmekteyiz."

Altmış dört ÇODEM'e yakın zamanda 17 istisaslaşmış ÇODEM daha ekleyeceklerini kaydeden Selçuk, bugün müzayedesi yapılacak eserlerden elde edilen gelirlerin bu merkezlerdeki çocuklara gelecek olacağını belirtti.

Selçuk, bu tür hizmetlerin, bağışçılar ve gönüllüler eliyle desteklenmesinin hayati öneme sahip olduğunu dile getirerek, "İnşallah bu bağışlarla sadece bugünümüze değil geleceğimize de dokunuşlar yapmaktayız. Çocuklarımızın geleceğine ve rehabilitasyonuna katkı sunan tüm gönüllülerimize buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Başta çocuk hizmetlerinde olsun, çevre bilincinde olsun, anne şefkatiyle çocuklarımızdan desteklerini esirgemeyen saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendiye bir kez daha şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.