…
…
18 Ocak 2020, Cumartesi Ankara, Türkiye

Satrançla Gelen Başarı


Koruma ve bakım altındaki çocuğumuz Onur’un satrançtaki başarısı gurur veriyor. Bir kez Türkiye şampiyonu bir kez de Türkiye ikincisi olan ve şu ana kadar 21 madalya ve kupa kazanan Onur, Milli Takıma seçilip Ay Yıldızlı bayrağı dalgalandırarak ülkesine olan vefa borcunu ödemenin hayalini kuruyor.

21 Madalya ve Kupa

Elazığ’da Çocuk Evinde korumamız altında büyüyen 16 yaşındaki Onur Çelik, satranç oynayarak hem hayatına yeni arkadaşlar sokuyor, hem de önemli başarılar elde ediyor. Yaklaşık beş yıldan bu yana korumamız altında  olan ve bu süreçte satrançla tanışan Onur,  2016 yılında Adana'da düzenlediğimiz Türkiye Şampiyonasında ilk kez katıldığı turnuvadan ikincilik elde etti. Bir yıl sonra Mersin'de düzenlenen ve 48 ilden çok sayıda sporcunun katıldığı Türkiye şampiyonasında ise birinci oldu. 21 Madalya ve kupa sahibi Onur,  Milli Takıma seçilip, yurt dışında da Ay Yıldızlı bayrağı dalgalandırarak ülkesine olan vefa borcunu ödemenin hayalini kuruyor.

Çocuk Evleri'nde satrançla tanıştığını hatırlatan Onur Çelik, “Çocuk Evlerine geldikten sonra hayatım renklendi. Burada Oğuzhan hoca ile tanıştım. Satrancı hiç bilmiyordum. Sıfırdan öğrenmeye başladım. Hocamızın bize olan ilgisi satrancı sevdirdi. Beş yıl boyunca hocamla çok sıkı sıkı çalışarak bir çok başarı elde ettim” dedi.

"Hedefim vefa borcumu ödemek"

Hedefinin milli takıma seçilip Türk Bayrağını dalgalandırmak ve ülkesine olan vefa borcunu ödemek olduğunu dile getiren Onur, 2016'da Türkiye ikincisi, 2017'de Türkiye şampiyonu olduğunu ve daha da büyük başarılar elde etmeyi istediğini söyledi.

Onur'un satrancı öğrenmesinde ve başarılar elde etmesinde büyük emeği olan Satranç Eğitmeni Oğuzhan Deniz ise “ Eğitimlerimize, ilk Sevgi Evleri'nde başladık. Orada satrancı öğrendik, sevdik ve sevdirdik. Satrancın çocuklarımız üzerinde çok faydasını gördük. Satrancı çok seviyorlar, ve her geçen gün kendilerini bu alanda geliştiriyorlar. Satranç sayesinde çocuklarda analitik düşünme yeteneğinin geliştiğini gözlemliyoruz. Sabırlı olmayı ve kurallara göre adım atmayı öğrendiler.  Onur ile eğitimlere 2014'te başladık. Çok ilgi duydu, sevdi ve kendisini çok da geliştirdi. Bir çok turnuvaya beraber katıldık ve dereceler alarak başarılı sonuçlar aldık.” diye bilgi verdi.