…
…
…
…
…
…
…
…
01 Mart 2021, Pazartesi Merkez, Edirne - Türkiye

Çanakkale’ye Ulaştırılmak Üzere Bayrak Teslimi Gerçekleştirildi


   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü tarafından “Anadolu Gönül Yolu” etkinliği uygulamaya konulmuştur.

   Bu kapsamda; Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından, Bakanlığımızın hizmet modellerimizden faydalanan gençlerimiz aracılığı ile Şanlı Türk Bayrağımız bir çok İli gezecek, son olarak Çanakkale’de, Çanakkale Şehitliğinde göndere çekilecektir.

   “Anadolu Gönül Yolu” etkinliği kapsamında; İlk olarak Edirne’mizde, 01.03.2021 tarihinde Edirne Valiliği bahçesinde gerçekleşen programa; Edirne Valisi Ekrem CANALP, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, Edirne Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürü Derya DİLLEK BUDAK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet modellerinden faydalanan gençler katılım sağladı.

   Açılış konuşmasını ve sunumu gerçekleştiren Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ; “ 18 Mart Çanakkale Zaferinin 106. Yıldönümü ve Şehitler Günü münasebetiyle; Gençlerimizde var olan, ancak her daim işlenmesi gereken Milli hasletlerin, İstiklal, İstikbal, Bayrak Sevgisinin ve tarih bilincinin geliştirilmesi amacıyla; “Çanakkale geçilmez”  dedirten, Yurdun her köşesinden gelen askerlerimizi, Gazilerimizi ve Şehitlerimizi temsilen 81 ilimizdeki  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarda kalan ve hizmet alan gençlerimiz aracılığıyla, Şanlı Türk Bayrağımızın Çanakkale Şehitliğine götürülmesini kapsayan, “Anadolu Gönül Yolu” etkinliği; Bakanlığımız Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğümüzce uygulamaya konulmuştur. Etkinlik ile “Vatan ve Bayrak” sevgisinin geliştirilmesi, Şehitlik olgusunun milli  ve  manevi, yüksek insani değerler ile işlenmesi ,  bunun gelecek kuşaklara aktarılması ve davranışa dönüşmesinin sağlanması amaçlanmıştır. Rengini aziz şehitlerimizin kanlarından almış bu şanlı Bayrak,  yarın Kırklareli Valiliğinde ulaştırmak üzere İl temsilcisi gencimize teslim edilecek olup, onlarda  sırasıyla;  Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bilecik, Yalova, Bursa, Balıkesir İllerine teslim edeceklerdir. Son olarak;  Çanakkale Valiliğine teslim edilecek şanlı Bayrağımız; 18 Mart Çanakkale Zaferinin 106 yıldönümünde Çanakkale Şehitler Abidesinde yapılacak tören ile Marmara Bölgesini temsilen göndere çekilecektir” dedi.

   Açılış konuşmasının ardından Edirne Valimiz Ekrem CANALP, şanlı Bayrağımızı Enes İ.’ye teslim etti.

   Şanlı Bayrağımızı Enes İ.’ye teslim eden Edirne Valimiz Ekrem CANALP; “Bu Bayrak benim milletimin bağımsızlığının, devletimin birliğinin ve bütünlüğünün timsalidir.  Bağımsızlık, birlik ve bütünlük timsali olan şanlı Bayrağı, bende sizlere teslim ediyorum” dedi.

   Bakanlığımız hizmet modellerinden faydalanan Enes İ. ; “Rengini atalarımızın kanlarından almış bu şanlı Bayrağın, ulusumuzun bağımsızlık sembolü olduğunu biliyor ve onu teslim almaktan gurur duyuyorum. Bu andan itibaren, teslim edeceğim ana kadar gururla taşıyacağıma, bu kutsal emaneti koruyup yücelteceğime ve benden sonraki kardeşime devredeceğime söz veriyorum” diyerek bayrağı öpüp Edirne Valimiz Ekrem CANALP’tan teslim aldı.

   Şanlı Bayrağımız, Kırklareli Valiliğine ulaştırılmak üzere yetkililer ve Enes İ. Tarafından teslim alındı.