…
…
…
…
…
25 Aralık 2019, Çarşamba Merkez, Edirne - Türkiye

Çocuklarımızın Gökyüzüne Gönderdiği Duaların, Yer Yüzündeki Karşılığı Olan Annelere “Hizmet içi Eğitim” düzenlendi.


Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Melahat Hulusi Datenin Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde görevli bakıcı annelerimize yönelik “Hizmet içi Eğitimler” tamamlandı.

İl Müdürlüğümüz bünyesinde Çocuklar alanında faaliyet gösteren kuruluşlarımızda görevli personellerimize, 2015 yılından başlayarak günümüze kadar gönüllü olarak eğitim desteği veren ve uzun yıllardır Tut Elimi Edirne Derneği tarafından organize edilen eğitimlere katılım sağlayan eğitimci Gül Meltem AKCAN; Edirne Melahat Hulusi Datenin Çocuk Evleri Sitesi Çok amaçlı salonunda bakıcı annelere 2019 yılının son hizmet içi eğitimini gerçekleştirmiştir.

Aralık ayının son haftası düzenlenen hizmet içi eğitime; Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, İl Müdür Yardımcısı Erdinç TOPÇU, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürü Derya DİLLEK BUDAK ve Bakıcı Anneler katılım sağladı.

Gül Meltem AKCAN eğitim sonumda yaptığı konuşmada; “Bakım personellerinin iletişim sürecinde destek verdikleri çocukları daha iyi dinlemeleri, anlamaları, empati kurabilmeleri, çözüm odaklı yaklaşarak, durumları yönetebilmeleri, kendilerini daha iyi fark etmelerini sağlayarak yansıtıcı ve yaratıcı drama yöntemiyle annelerin potansiyellerini ortaya çıkartarak fark oluşturmanın kendilerinden geçen önemli bir yol olduğunu görmelerini sağladık…Takım çalışmalarının öneminden bahsettik… Yaşayarak öğrenme prensibi ile eğitimleri daha etkin hale getiren BHGart şirketi, erişkin programlarında bu yöntemi kullanarak eğitimlerin daha kalıcı ve etkin olmasını sağlıyor. İçseslerini dinlemeyi yakalayan annelerle odaklanmanın önemi, dinlemenin önemi, yaratıcılığın kişiliğe etkisi, duygusal zekayı harekete geçirme becerisi ve en önemlisi kendilerini keşfetmeye fırsat veren bir program yapıldı, kendilerine ödevler verildi, sonraki projelerde ve düzenlenecek eğitimlerde yeniden bir araya gelerek gelişimlerini gözlemleyeceğiz. Bizlere bu fırsatı sunan idarecilere, katılım sağlayan personellere teşekkür ediyoruz” dedi.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ gerçekleştirdiği konuşmada; “Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak siz kıymetli annelerimize yönelik planlanan hizmet içi eğitimde bir araya geldik. Günlerdir devam eden eğitimlerde emeği geçen mesai arkadaşlarıma, değerli eğitmenimiz Gül Meltem AKCAN’a ve katılım sağlayan siz kıymetli annelere öncelikle teşekkür ediyorum… Unutmayalım ki Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karışlayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünülenler gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm, hükümlülük gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremez ve çocuklarının gereksinimlerini karşılayamaz hale gelmektedirler. Böyle durumlarda çocuklara yardım etmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak çocuklarımıza yönelik planlanan hizmet modellerimizden yararlandırılmasıdır. İşte tamda bu süreçte ve sonrasında siz kıymetli annelerimiz, çok kutsal bir görevi üstleniyor ve bu görevi başarılı bir şekilde yerine getirmeye çalışıyorsunuz... Koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımızın sağlık durumları, kişisel gelişimleri ve başarıları göz önünde bulundurulduğunda sizlerin ne derecede başarılı çalışmalara imzalar attığınızı görüyor ve gururlanıyoruz. Çocuklarımız her yıl ders başarılarını arttırmakta, özellikle lise ve üniversiteye yerleşen, okullarında derece yapan çocuklarımız, isimlerinden ve başarılarından söz ettirmekte… Bizler onurluyuz ve gururluyuz çünkü çocuklarımızın yanında sizler varsınız. Çocuklarımızın yanlarında siz KIYMETLİ annelerimiz olduğu için gözümüz arkada değil... Kıymetli annelerimiz; her zaman, hep bir ağızdan söylediğimiz gibi sizler çok değerlisiniz… Sizler; çocuklarımızın gökyüzüne gönderdiği duaların, yer yüzündeki karşılığısınız…” dedi.