…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
21 Kasım 2019, Perşembe

Edirne İlimizde İkamet Eden Kıbrıs Gazilerimize “Milli Mücadele Madalyaları” Tevcih edildi


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler için hazırlanan Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Edirne İlimiz Merkezinde ikamet etmekte olan Kıbrıs Gazilerimize tevcih edildi.

Düzenlenen Tevcih Töreni; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimiz anısına saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İstiklal Marşımızın ardından, “Kıbrıs Barış Harekatı” konulu kısa film gösterimi gerçekleştirildi.

Gösterilen kısa filmin ardından; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı olmasından dolayı, Milli Mücadele yıllarında gösterilen feragat, fedakarlık ve kahramanlığın bir ifadesi olarak 56/2000 sayılı Madalya ve Nişanlar Yasası gereğince Bakanlar Kurulunun önerisi üzerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyaları; Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP tarafından 21.11.2019 Tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen tören ile Gazilerimize Tevcih edildi.

Düzenlenen Tevcih Törenine Edirne Valisi Ekrem  CANALP, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin GÜNGÖR, Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih KARABACAK, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal KURT, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alpaslan DOĞAN, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Önder ARPACI başta olmak üzere bir çok kamu kurum ve kuruluş müdürü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, Kıbrıs Gazilerimiz ve yakınları katılım sağladı.

Gazilerimize Madalyaları tevcih edildikten sonra hatıra fotoğrafları çekilerek düzenlenen program son buldu.