…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
25 Ekim 2019, Cuma

İlimizde 8. Bölgesel Yaşlı Refahı Semineri Gerçekleştirildi


     Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ile Edirne Valiliği Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından organize edilen; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini kapsayan 8.Bölgesel Yaşlı Refahı Semineri,  24.10.2019 tarihinde Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.

      Bilindiği üzere yaşlanma ile fizyolojik değişiklikler artmakta, geriatrik rehabilitasyon önem kazanmaktadır. Yaşlanma ile ortaya çıkan fizyolojik değişimlerin en aza indirgenmesi ve günlük yaşam aktivitelerinin olabildiğince bağımsız geliştirilebilmesi, yaşam kalitesinin korunması açısından önem kazanmaktadır.

          Bu nedenle Genel Müdürlüğümüz, "Yaşlı Refahı Bölgesel Seminerleri" düzenlemektedir. Gerçekleştirilecek eğitimler ile; Huzurevi ve Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcılarına, Huzurevi ve Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür ve Müdür Yardımcıları ile sosyal serviste görevli meslek elemanları ile sağlık biriminde görevli personele yönelik olarak; yaşlı bireylerde düşme ve fiziksel aktiviteler konusunda bilgi vermek, geriatrik fiziksel rehabilitasyon gerektiren konularda gelişimlerini sağlamak, farklı İllerin uygulamaları ve güncel gelişmeler hakkında görüş ve önerilerini almak, personelin moral ve motivasyonlarını yükseltmek amacıyla Edirne ilimizde "8. Yaşlı Refahı Bölgesel Semineri" gerçekleştirildi.

            Gerçekleştirilen seminere;

    Edirne Vali Yardımcısı Dr. Yusuf GÜLER, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar BÜYÜKKAYAER, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul TANRIKULU ve Yaver TETİK başta olmak üzere; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde çeşitli kamu kurum ile kuruluşlarında, yaşlılar alanında çalışmalar gerçekleştiren kuruluş temsilcileri katılım sağladı.

   Seminer, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

    Seminerin açılış konuşmasında, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ; “Osmanlı İmparatorluğuna 92 yıl Başkentlik yapmış, Fatih Sultan Mehmet’in doğum yeri, İtalya’nın Floransa Kentinden sonra Dünya’da Km kareye en fazla tarihi eserin düştüğü, 16. Y.Y. da Avrupa’da akıl hastaları için “Deli Gemileri” oluşturulurken, İnsanların içindeki cin çıksın diye kafatasları delinirken, ateşe atılırken, Ecdadımızın akıl hastalarını  su sesi   ve musiki ile tedavi etmeye çalıştığı, Serhad Şehri Edirne’mizde “Yaşlı Refahı Semineri” münasebetiyle sizleri misafir ediyor olmaktan dolayı mutluyuz, onurluyuz, gururluyuz,  hepiniz hoş geldiniz. Değerli misafirlerimiz, bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığımızca açıklanan 180 günlük Eylem Planı kapsamınsa 2019 yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından “YAŞLI YILI” olarak ilan edilmiştir.

    Hayatlarının büyük kısmını,   ailesine, topluma, Vatanına ve Milletine adayarak, günümüz gençliğini yetiştirmekle harcamış olan yaşlılarımızın hak etmiş olduğu saygı ve değeri görmesi, kaliteli, sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmesi hepimizin ortak amacıdır.

    Ülkemizde doğurganlık artış hızı sürekli  düşmekte, yaşlı nüfusumuz ise sürekli olarak artmaktadır.

     Türkiye istatistik kurumu verilerine göre Türkiye genelinde  2016  yılında % 8.3 olan 65 yaş üstü nüfusumuz  2017 yılında %8.53  e , 2018 yılında % 8.8 e  yükselmiştir. 2050 yılına geldiğimizde Ülkemizde yaşayan her 5 kişiden birinin 65 yaş üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.

     Bugün itibarıyla 406.855 olan Edirne İl Nüfusumuzun 55.094 kişisini 65 yaş üzeri vatandaşlarımız oluşturmaktadır.

    Türkiye genelinde % 8.8 olan 65 Yaş üstü Nüfus oranı ilimizde genelinde  %14 tür.  Bu oranla ilimiz en yaşlı İller kategorisi içinde yer almaktadır.

İlçeler bazında baktığımızda;

 • Süloğlu %17.5
 • İpsala 15.97
 • Uzunköprü 18.9
 • Havsa 19.39
 • Enez %20.25
 • Lalapaşa 20.9 ve Meriç İlçemize baktığımızda ise nüfusun % 25.19 unu 65 yaş üstü bireyler oluşturmaktadır.

    Bu durum ilçelerimiz açısından değerlendirildiğinde , Ülkemizin 65 yaş üstü yaş grubu ortalamasının neredeyse iki katına denk gelmektedir.

    İlimizin kendine has burumu yaşlı ve yaşlılık alanı ile ilgili çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu yüzden şimdiden , ilimizdeki yaşlılık alanı ile ilgili çalışmalar büyük bir titizlikle planlanmakta ve yürütülmektedir.

    Şu an Edirne Merkezinde ve Uzunköprü’de Süleybe Şefik Öztürk Huzurevi olmak üzere 2 huzurevimizde tam kapasite ile hizmet vermekteyiz.   Ayrıca Edirne Merkez Fırınlar sırtı mevkiinde projesi biten 200 yataklı huzurevimiz ile Uzunköprü’de bulunan Ergene Huzurevi projeleri tamamlanmış , inşaat ihalesi aşamasındadır.

    Sadece Huzurevleri açmak, bu sorunlara çözüm üretecek nitelikte değildir. Bu nedenle;

 • Evde bakım hizmetleri,
 • Gündüz bakım Hizmetleri,
 • Yaşlı yaşam evleri,
 • Belediye Hizmetleri,
 • Geriatri bölümleri açmak gibi komple çalışmalar yapmak , bunu toplumun tamamına yaymak, büyüklerimizin yaşam kalitesini yükseltmek, sağlıklı ve mutlu bir yaşlılık süreci geçirmelerini sağlamak en temel hedefimizdir.

    Yaşlılık Sosyal Bir sorun haline gelmeden, insan onuruna yaraşır şekilde saygı , sevgi içerisinde onur ve haklarını korumak, sağlıklı yaşlanmalarını sağlamak, Koruyucu, önleyici ve destekleyici tedbirleri geliştirmek bizlerin en önde gelen görevidir.

       Bu vesileyle, yaşlı ve yaşlılık alanında yapılacak çalışmalara katkı sağlaması amacıyla bugün bu seminerin burada yapılmasına ve yaşlılarımızın refahını arttırmaya yönelik çalışmalara vesile olan başta Bakanlığımızın Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz olmak üzere yaşlılık alanına katkı sağlayacak tüm katılımcılara, konuşmacılarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor,  yapılacak seminerin hayırlara vesile olması dileğiyle selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

            Edirne Belediye Başkanı Dr. Ertuğrul TANRIKULU yaptığı açılış konuşmasında; “Edirne Belediyesi ve paydaş kurumlar ile birlikte Edirne ilinde yaşlı ve engellilere uygulanan hizmetlerden bahsederek, yapılacak çalışmalardan bahsetti”

            Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar BÜYÜKKAYAER yaptığı konuşmada; “Dünya sağlık örgütü verilerinden bahsederek, gerçekleştirilen 8. Yaşlı Refahı Seminerinin amacından bahsetti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak insan ömrü, sosyal politika ve soyal yardımlar konusunda uygulanan hizmetlerden bilgiler verdi.”

    Edirne Vali Yardımcısı Dr. Yusuf GÜLER yaptığı konuşmada; “Modernleşme dediğimiz refah düzeyi yüksek toplumlarda ortak özellik yaşlı nüfusunun yüksek olması. Yaşlı nüfusunun yüksek olması tıbbi gelişmelerin de etkisiyle ülkemizde de sürekli artmakta. Cumhurbaşkanlığımızca yürütülen eylem planlarında geçen doğurganlık oranlarımızı da mutlaka artırma yönünde ciddi çabalar sarf ediyoruz. Bizler ülke olarak birçok dünya ülkesine, uyguladığımız bir çok sosyal politikalarla örnek olabilecek uygulamaları da geliştirdik. Sosyal hizmetler konusunda gerçekten dünyada örnek gösterilecek uygulamalara imza atıyoruz diyerek yaşlı refahı seminerin öneminden bahsetti.”

 

            Açılış konuşmalarının ardından sırasıyla;

 • “Yaşlılık, Yaşam Kalitesi ve Yaşlı Hakları” konulu söyleşi için; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünde görevli Uzman İpek KELBAŞ,
 • “Yaşlı Refahı, Yoksulluk ve Sosyal Yardım Hizmetleri” konulu söyleşi için; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünde görevli Uzman Hulusi GÖLPINAR,
 • “Gündüzlü Hizmet Modeli” konulu söyleşi için; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünde görevli Şube Müdürü Bülent KARAKUŞ,
 • “Kırılgan Yaşlıda Düşme Korkusu, Fiziksel Egzersiz” konulu söyleşi için; Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hilal KEKLİCEK,
 • “Yaşlı Ruh Sağlığı” konulu söyleyi için; Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Uzman Doktor Nevlin ÖZKAN DEMİR,
 • “Kurumsal Bakımda Sağlık Hizmetleri” konulu söyleşi için; Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze bağlı Edirne Huzurevi Müdürlüğü Kurum Tabibi Doktor Yusuf AĞDAŞ sunumlarını gerçekleştirdi.

   Gerçekleşen sunumların ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri soru cevap masası oluşturarak, katılımcılar ile Seminer hakkında beyin fırtınası gerçekleştirildi. Yaşlı ve Engellilere yönelik hizmetlerdeki olumlu-olumsuz yönler, eksiklik ve aksaklıklar çözüm önerileri geliştirilerek tartışıldı. Her bir önerinin ve fikrin değerli olduğu seminerde bakanlık yetkilileri konular ile ilgili notlar aldı.