…
…
…
25 Ekim 2019, Cuma

Koruyucu Ailelerimiz ve Çocuklarımız Kahvaltı Programında Buluştu


Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP ve eşi Hanımefendi Dr. Ayten CANALP himayesinde, Vali Konağında verilen kahvaltıda “Koruyucu Ailelerimiz” bir araya geldi…

Koruyucu Aile Hizmet Modeli kapsamında;

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak “Aile odaklı Sosyal Hizmet Modellerine” öncelik vermekteyiz. 

İlimizde; Sevgi evlerinin açılmasıyla, koğuş sistemindeki yetiştirme yurtları kapatılarak, ev tipi bakım modellerine geçilmiştir. Bu doğrultuda; koruyucu aile, çocuk evleri ve sevgi evleri modelleri geliştirilmiştir.

Bu kapsamda;

Ev ortamında bakımı sağlanan çocukların;

  • uyum problemlerinin azaldığı,
  • okul devamsızlığı oranlarının düştüğü,
  • akademik, sportif ve kültürel başarılarının arttığı, 
  • daha kolay iletişim kurabildikleri,
  • suça karışma oranlarının ciddi oranda düştüğü,
  • özgüvenlerinin artarak sosyal hayata daha kolay uyum sağladıkları görülmektedir.
  • çocuklarımızın kalabalık gruplar halinde büyümelerinin ve olumsuz deneyimler yaşayan arkadaşlarından etkilenmelerinin önüne geçilmiş.

Bakanlık olarak öncelikli hedefimiz, her çocuğun kendi ailesi yanında bakılmasının sağlanmasıdır.

Artık eskiden olduğu gibi: Ekonomik nedenlerle çocuklar koruma ve bakım altına alınmamakta,  Sosyo-Ekonomik destek ödemeleri ile kendi öz aileleri yanında bakılmaları sağlanmaktadır.

Çeşitli nedenlerle ailelerinden uzaklaşan çocuklarımızın,  kendilerini ailelerinin yanındaymış gibi hissedecekleri,  aile şefkatini ve sıcaklığını yaşayacakları evlat edinme ve koruyucu aile hizmetlerine öncelik vermekteyiz.

İlimizde 6  yıl önce 2 olan koruyucu aile sayımız bugün 52’ye yükselmiştir.  Koruma ve Bakım altındaki 63 çocuğumuzun  müdürlüğümüzün takibi ve rehberliği eşliğinde koruyucu ailelerimizce bakımları sağlanmaktadır. Ayrıca Edirne ilimiz Ülkemizdeki diğer illere göre yapılan Koruyucu Aile Sıralamasında, 2019 yılı itibari ile Nüfusa oranda 2.sıradadır.