…
…
…
…
…
…
…
…
…
09 Ocak 2020, Perşembe Merkez, Edirne - Türkiye

ROMACTED Programı Kapsamında İşbirliği Çalışmaları Devam Ediyor


Türkiye Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ortaklığında çalışmaları sürdürülen; “Yerelde İyi Yönetimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki” (ROMACTED) programı kapsamında Edirne Belediye Başkanlığı tarafından, Roman Vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Çavuşbey Mahallesinde hizmete kazandırılacak olan ROMACTED Çocuk Evi hizmete açılıyor…

“Yerelde İyi Yönetimin Arttırılması ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesi” amacıyla yürütülen ROMACTED Programı kapsamında Edirne ilimizde Çavuşbey Mahallesinde hizmete kazandırılacak olan ROMACTED Çocuk Evinde;  Belediyeler Birliği Proje Koordinatörü Elmas ARUS, Edirne Belediye Başkan Yrd. Dr. Ertuğrul TANRIKULU, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yrd. Erdinç TOPÇU, Edirne İŞKUR Şube Müdürü Alper ŞENER, Edirne Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet POLAT başta olmak üzere ROMACTED Programı kapsamında yerelde paydaş kurumların yetkililerinin katılımı ile incelemelerde bulunuldu.

Roman Vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Çavuşbey Mahallesinde hizmete kazandırılacak olan Edirne Belediyesi ROMACTED Çocuk Evindeki incelemelerin ardından proje paydaşları; Romanların yoğun olarak yaşadığı Menzlihair-Umurbey Mahallesinde bulunan Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Sosyal Hizmet Merkezi Ek Birimlerini ziyaret ederek, bölgede alan taraması yapıldı. Roman Vatandaşlarımızın talepleri, istekleri ve görüşleri yetkililer tarafından yerinde dinlenerek not alındı.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Roman Vatandaşlara Yönelik Hizmetlerin sürdürülebilirliğinin yerinde gözlemlendiği ziyarette;  Kadınların üretime ve pazara kazandırdıkları ürünler yerinde incelendi.  Roman Vatandaşlarımız evlerinde ve sosyal buluşma alanlarında ziyaret edildi.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Hizmete sunulan Sosyal Hizmet biriminde mesleki kurslarda hem eğitim alıp hem de üretim yapan kadınlarımızın çocukları; Hizmet biriminin içinde yer alan Kreşte eğitim almaya devam ettiği gözlemlendi.

Gerçekleşen ziyaretlerde ve alan taramasında konuşma yapan Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Erdinç TOPÇU; Roman Vatandaşlarımızın istihdam edilebilirliklerinin arttırılması, fırsat eşitliğinin sağlanması, eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, yaşam alanlarının iyileştirilmesi, temel sağlık hizmetlerine ulaşımlarının kolaylaştırılması ve refahın arttırılmasına yönelik 30.04.2016 tarih ve 29699 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Roman Stratejik Eylem Planı ve bu Stratejik Eylem Planı doğrultusunda ilimizde yaşayan Roman Vatandaşlarımızın sorunlarımı ve çözüm yollarını tespit etmek amacıyla Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP’in himayelerinde Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, Kaymakamlar, Sivil Toplum Kuruluşları, Roman Vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı mahalle muhtarlarının katılımıyla 30.04.2019 tarihinde gerçekleşlen Roman Çalıştayına istinaden hazırlanan “Edirne İli Roman İl Eylem Planı” kapsamında çalışmalarının yerelde uygulamaya devam ettiğini ROMACTED ekip üyeleri ile yerinde görme fırsatı bulduk. Gerek “Edirne İli Roman İl Eylem Planı” kapsamda gerek ise “ROMACTED Programı” kapsamında yapılan çalışmalar Türkiye’de bir ilk olma yolunda. Roman Vatandaşlarımıza yönelik, İlimizde kurumların iş birliği içerisinde yapmış olduğu çalışmalar önem arz etmekte. Bu kapsamda; Edirne Valiliğimiz himayesinde Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz koordinesinde düzenli olarak “Edirne İli Roman İl Eylem Planı İzleme Ve Değerlendirme Kurulu toplantıları”   düzenliyoruz. İlimizde ve hatta ilçelerimizdeki kamu kurum ve kuruluş amirleri, yetkilileri ile bir araya geliyoruz, yapılan ve yapılacak çalışmaları masaya yatırıyoruz. “ROMACTED Programı” kapsamında emeği geçen Belediyeler Birliğine, Paydaş Kamu Kurum ve Kuruluşlarına, STK temsilcilerine ve özellikle Projede emeği büyük olan Edirne Belediyesine teşekkür ediyorum, güzel bir çalışma örneği gördük, yerinde inceledik” dedi.