…
03 Şubat 2020, Pazartesi Merkez/Erzincan-Türkiye

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ADEM ( Aile Destek Merkezi) koordinasyon toplantısı Yapıldı.


Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ADEM ( Aile Destek Merkezi) koordinasyon toplantısı İl Müdürümüz Muhammer DOĞAN başkanlığında İl Müdür Yardımcımız İl ve İlçe Vakıf Müdürleri ve Sosyal Hizmet müdürünün katılımıyla İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda gerçekleşti.  Toplantının açılışını yapan İl Müdürümüz Sayın Doğan” Aile Destek Merkezleri (ADEM), kadınlarımızın psikososyal, mesleki ve kişisel yönden gelişimlerine destek oluyor. Bakanlığımıza bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğümüzce kadınlarımızı destekleyici yardım programları yürütüyoruz.

Kadınlarımızı, şartlı eğitim ve sağlık yardımları, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik yardım, öksüz ve yetim yardımı, doğum yardımı ve çoklu doğum yardımı gibi programlarla desteklemeye devam ediyoruz.

Aile Destek Merkezi (ADEM) projeleri gibi kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını artırıcı uygulamaları hayata geçiriyoruz.  

Bu kapsamda, fon kaynaklarıyla desteklenen ve sosyal hizmet içeren ADEM projeleriyle, özellikle alt gelir grubundaki yoksul kadınların toplumsal entegrasyonunun artırılmasını amaçlıyoruz.  Açılan her bir merkezimiz bu amaca uygun faaliyetler gerçekleştiriyor. Çeşitli alanlarda beceri kurslarının yer aldığı ADEM'lerimiz sayesinde kadınlarımız, meslek edinerek aile bütçelerine katkıda bulunma fırsatı elde ediyor. ADEM'lerimizde sosyal, "kültürel", "mesleki" ve "sportif" olmak üzere 4 başlıkta kurslar düzenleniyoruz. Bu merkezlerimizde seminer, konferans, kermes, fuar, gezi, piknik organizasyonları, tiyatro, sinema, film gösterimi, sağlık taraması da gerçekleştiriliyor.”dedi.

 

Toplantıda 2019 yılı değerlendirmesi ve tecrübe paylaşımı yapıldı. 2017 yılı içerisinde İl genelinde ADEM’ler  kapsamında 60 kurs düzenlenmiş ve bu kurslara toplamda 2297 kişi katılım sağlamıştır.

Toplantıda 2020 yılında da ilimizde faal olan Aile Destek Merkezlerinde kurslara devam edilmesi, diğer kurumlarla işbirliğinin artırılması kararı alındı.