…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
04 Aralık 2019, Çarşamba Erzincan, Türkiye

"Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok" 3 Aralık Engelliler Günü


3 Aralık Dünya Engelliller günü münasebetiyle il Müdürlüğümüze bağlı Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon  ve  Aile Danışma Merkezi ile Çocuk Evleri Sitesi müdürlüğünün birlikte hazırladıkları programa Ezincan Vali Yardımcısı Sn. Mehmet Şerif OLÇAŞ, 3. Ordu İd. Kurmay Yarbaşkanı Tuğg. Hakan AKYOL, Belediye Başkan Yardımcısı İkram ÇAMUR, Rektör Yardımcısı  Ahmet Uğur NALCIOĞLU, İl Emniyet Müdürü  Bülent ŞENSOY, İl Jandarma Alay Komutanı J. Kd. Alb. Halil ALTINTAŞ, İl Müdürmüz Muhammer DOĞAN ve İlimizdeki kamu kurum-kuruluş müdürleri ve misafirlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Programın açılış konuşmasını yapan il müdürümüz Muhammer DOĞAN konuşmasında;

“3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” , engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın artması açısından anlamlı bir tarihtir. Hepimiz farklı yetenek ve yeterliliklerimizle farklı insanlarız. Çünkü can kutsaldır, onda kusur aranmaz. Engelleri ve engel teşkil eden alanları kaldırabildiğimiz ölçüde bir gün değil her gün birlikteyiz. Yeter ki vicdanlarımızda bakışlarımızda engel olmasın.

  Toplum olarak geleneksel yaklaşımlarımızda engelliler ; zayıf ve muhtaç kişiler olarak algılanmışlar ve onlara yönelik bakışlarımıza hep merhamet acıma duygusu hakim olmuştur. Ancak günümüzde engellilerin toplumun her alanında etkin katılım gösterebileceği, engelsiz bireylerden ayrılmalarını gerektirecek bir durumun olmadığı daha içtenlikle anlaşılmaktadır. Bu zihinsel dönüşüm son yıllarda Türkiye’de engellilere yönelik sosyal politikaları yaygınlaştırmıştır. Bu bağlamda, engellilerin toplumsal yaşama katılımda fırsat eşitliğine vurgu yapan politikalara öncelik verilmesi devletimizin ve bu anlamda aktif politikalar yürütmekte olan Bakanlığımızın öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.  Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına insan odaklı ve hak temelli bir anlayışla kalıcı çözümler üretebilmek, hayata küsmeden pozitif bakabilmeleri, toplumsal hayat içerisinde yer almaları, belki de en önemlisi kendilerini gerçekleştirebilmeleri temel hedefimizdir. Son yıllarda yapılan birçok yasal düzenlemeler ile çok ciddi bir paradigma değişimi yaşanmış; engelli hakları konusunda ciddi iyileştirmeler olmuş ve engellilerin hayatın her alanına etkin katılımı kolaylaştırmıştır. Bu doğrultuda her yıl daha aktif bir süreç yürütülerek; engelli çocuklarımızın eğitimlerine destek olunmakta; engelli vatandaşlarımızın sağlık, bakım, koruma hizmetlerinin sağlanması adına resmi ve özel bakım merkezleri açılmakta, buralarda engellilerimizin ihtiyaçları karşılanırken toplumsal hayata katılımlarına da destek olunmaktadır.

Bakanlık olarak yapılan tüm iyileştirmeleri bir hakkın teslimi olarak tüm bu iyileştirmeleri yeterli görmemekteyiz. Daha çok gidilecek yolumuzun olduğu bilinciyle çalışıyoruz. Bugün itibariyle İl Müdürlüğümüz aracılığıyla 214 engelli vatandaşımız resmi ve özel kurum bakımından ,Engelli bakımında bizlerin de çok önemsediği evde bakım hizmetinden ilimizde şuan itibariyle 2158 vatandaşımız faydalanmaktadır. Merkez ve ilçe vakıflarımız aracılığıyla  engelli ve engelli yakını maaşlarından faydalanan engelli sayımız 3.054 kişidir. yine  şehiriçi ulaşımdan ücretsiz faydalanan engellilerimiz için Belediyemize 2019 yılı içinde 760 bin lira mali destek verilmiştir. Engellilerin haklarına erişimde refarans kabul edilen engelli kimlik kartı 4287 vatandaşımıza verilmiştir.  Engellilerin tüm hizmetlere erişimde ulaşabilirlilk ve erişebilirlik düzenlemelerinin takipçisiyiz ve 232 resmi kurum ve kamuya açık özel mülkiyetler de denetim yapılmıştır. Engelli istihdamında Türkiye geneli ciddi bir ivme yakalanmış ve bugün itibariyle kamuda 57.000 engelli kardeşimiz memur statüsünde çalışmaktadır.

Tüm bu desteklerin yanında engellinin kendi sosyal çevresinde  bakımını esas almaktayız. Bu amaçla Engelsiz Yaşam merkezimizde gündüzlü bakım hizmetlerini başlatılmış olup önümüzdeki dönemlerde bu hizmeti yaygınlaştırmayı planlıyoruz.  Otistik bireylerimiz için il eylem planı hazırlanmış ve sorumlu kurumlar arasında koordinasyonu sağlamaktayız.

Engelli kardeşlerimizin toplumsal hayatta daha fazla varlık göstermeleri sosyal yapımızı zenginleştirecek ve gücümüze güç katacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engellilik konusunda toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artmasına, daha fazla sorumluluk almaya vesile olmasını temennisiyle bu programın hazırlanmasında emeği geçen  herkese teşekkür ediyor, engelleri aşmak için çaba sarfeden tüm engellilerimizi ve ailelerini şahsım ve kurumum adına sevgiyle, saygıyla selamlıyor, Sizlere de katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Program çocuklarımızın hazırlamış olduğu müzik,skeç,tiyatro,ses yarışması ve eğlenceli danslarla son buldu.