…
…
…
…
…
…
…
17 Aralık 2019, Salı Erzincan, Türkiye

İl Müdürlüğümüzce “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” Tanıtım Programı Düzenlendi.


İl Müdürlüğümüzce “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” Tanıtım Programı Düzenlendi.

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal İşbirliği ve Eşgüdümün Artırılmasına Dair Protokol" kapsamında, kadına yönelik şiddetle mücadele, ulusal ve yerel uygulamaların değerlendirilmesi, işbirliği ve koordinasyonun artırılması amacıyla İl Müdürlüğümüz konferans salonunda tanıtım programı düzenlendi. Programa Sayın Valimiz Ali Arslantaş, Sayın Belediye Başkanımız Bekir Aksun, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Abdullah Akın Çiçek, İl Emniyet Müdürü Sayın Bülent Şensoy, İl Jandarma Komutanı Sayın Alb. Halil Altıntaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Sayın Muhammer Doğan, İlimizdeki kurum temsilcileri, STK temsilcileri ve muhtarlar katılmıştır.

 Programda Açılış konuşmasını yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammer DOĞAN;

“Şiddet asla kabul edilemez bir insanlık suçudur. Medeniyet ve inanç değerlerimizde kaynağı bulunmayan kadına yönelik şiddet asla mazur gösterilemez. Kadına şiddet, toplumsal bir mesele olup toplumun her kesimini ilgilendirmektedir. Kadın kimliği, ülkemizde menşei, kültürel, dini ve benzeri farklılıkları içerisinde algılanmakta ve bu farklılıkları ile gerek sosyal gerek siyasal hayatımızı zenginleştirmektedir.

Lakin günümüz dünyasında yaşanan hızlı değişim ve dönüşüm, kadınlarımızın yükünü arttırmakta, ev ve iş hayatında sorumluluğu artan kadınlarımızın sorunları da artış göstermektedir. Bunun en önemlisi şiddet olgusudur.

Kadına yönelik şiddet, kadınların insan haklarından yararlanmalarını ciddi biçimde engellemekte; yaşam, güvenlik, saygınlık, fiziksel ve duygusal sağlık hakkı gibi temel insan haklarını ihlal etmektedir. Kadına yönelik şiddeti doğuran etkenlerin temelinde çoklu ve karmaşık bir yapı sergilenmektedir. Hepimizce malumdur ki toplu bir mücadeleyi gerektirir. İşte bugün burada ve tüm yurtta toplumsal mutabakatla bakanlıklar arası koordinasyonla hazırlanan kadına yönelik şiddette ulusal eylem planı ve bu plan dahilin de kurumsal işbirliğiyle kapasitelerinin artımı koordinasyon toplantıları düzenlenmektedir. Birazdan bilgilerinize sunacağımız sunumda genel durumu ve yapılan ve yapılacakları takdirlerinize arz edeceğim. Katılımlarınız için şükranlarımı sunarım.” dedi.

Akabinde konuşma yapan Sayın Valimiz Ali Arslantaş, “Kadına yönelik fiziki, psikolojik, kültürel gibi şiddet konusu tüm detaylarıyla ilimizde konuşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın geçtiğimiz günlerde imzalamış oldukları protokol ile 75 maddeden oluşan 2020 / 2021 yılları ulusal eylem planımızı imza altına aldılar. Bu protokol kaynağını anayasamızdan Cumhurbaşkanlığı teşkilatının kurulması hakkındaki 1 nolu kararnameden ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanundan almaktadır. Bu eylem planı çerçevesinde İlimizin durumunu detaylıca inceleyeceğiz. Yapılması gereken iş ve işlerin aksamadan sürdürülebilmesi için koordineli bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” Dedi.

Toplantı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Muhammer Doğan’ın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı ve Kurumlar Arası Koordinasyon sunumu yapması ile sona erdi.