…
…
…
…
17 Aralık 2019, Salı Erzurum, Yakutiye

Erzurum’da 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı' Toplantısı


Erzurum’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde, aile içi ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla hayata geçirilen 2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planının etkin şekilde uygulanmasını sağlamak ve bu alanda alınacak tedbirlerin görüşülmesi amacıyla toplantı gerçekleştirildi.

Valilik toplantı salonunda Erzurum Valisi Okay Memiş, başkanlığında düzenlenen toplantıda kadına şiddette yönelik tüm kurumların 2019 verileri ve bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirildi.

Vali Memiş, şiddetle mücadelede eğitimin önemli bir yere sahip olduğunu  belirterek, aile kavramının önemini vurguladı.

Memiş konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’  Bana göre işin eğitimle ilgili önemli bir kısmı var iş adliye ve kolluk aşamasına geldiğinde artık yapılacak çok fazla bir şey kalmıyor orada polisiye tedbirler,  zabıta tedbirleri alarak vatandaşlarımızı kadınlarımızı çocuklarımızı korumak durumunda kalıyoruz. Önemli olan o aşamaya getirmeden bence sorunu çözebilmemiz lazım, maalesef toplumumuzda evlendiğimiz kadını malımız, eşyamız gibi görme alışkanlığımız var. Eşimiz, hayat arkadaşımız olarak değil bir eşyamız gibi tapusu bizde olan bir eşyaymış gibi tırnak içerisinde söylüyorum. Evlatlarımızda öyle halbuki evlatlarımızda bizimle seyahat eden yolcular, belli bir süre sonra çekip gidecekler eşlerimize bakış açımızda öyle, hem dinimiz hem medeni kanunumuz,  hem de toplum  evlilik müessesesini çok önemsiyor. Aile müessesesi korunması gereken bir müessesedir çünkü medeniyettir.  Aile medeniyettir, bütün dinlerde böyledir,  medeniyetin temelidir. Kültürel değerlerimizi öne çıkarmamamız lazım, dadaşlık kültürünü mesela,  Hanım kelimesi nereden geliyor biliyor musunuz?  Cengiz han diyor ki ben sizin hanınızım, benim hanımda işte burada diyerek hanımını gösteriyor,  hanım kelimesi buradan geliyor. Türk kültüründe kadın baş tacıdır.’’

Aile Çalışma ve sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil ilbaş ise Erzurum’da 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı doğrultusunda  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının imzalamış oldukları protokolün 2020 ve 2021 yıllarındaki ulusal eylem planını oluşturduğunu ifade ederek, şiddet profil konusunda sunum yaptı.

Toplantıya Vali Yardımcıları Yıldız Büyüker, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı,  İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, kamu kurum temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.