…
13 Kasım 2019, Çarşamba Sinop, TÜRKİYE

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Sinop Engelli Bakım Merkezinin Açılışını Yaptı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK, Sinop'ta yapımı tamamlanan Gündüzlü Bakım Merkezinin açılış törenine katıldı.

Sinop’ta temaslarda bulunan Bakan SELÇUK; Milli Ağaçlandırma Günü'nde düzenlenen 'Geleceğe Nefes' programı kapsamında Sinop'ta fidan dikim etkinliği sonrasında, Sinop'ta yapımı tamamlanan Gündüzlü Bakım Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. SELÇUK, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak bakım hizmetlerinde çok önemli mesafeler kat ettiklerini söyledi. Engelli vatandaşlara yönelik bakım ve bakım destek hizmetlerini 2005 yılından bu yana etkin bir şekilde sürdürdüklerini anlatan  Bakan SELÇUK, 2007 yılından itibaren de evde bakım yardımı hizmeti vermeye başladıklarını vurguladı.

 

“515 Bin 749 Engelli Vatandaşa 4 Milyar 514 Milyon 346 Lira Ödeme Yapıldı”

 

Bakan SELÇUK, 2019 yılında 515 bin 749 engelli vatandaşa 4 milyar 514 milyon 346 lira ödeme yapıldığına işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Engelli yakınlarının ihtiyaçlarını da göz ardı edemezdik. Ailelerimize destek olmak için, engelli kardeşlerimizi yılda 45 güne kadar yatılı bakım merkezlerimizde ücretsiz misafir ediyoruz. Açılışını yapacağımız merkezimiz dahil 67 gündüzlü bakım merkezimizden 609 engellimiz yararlanıyor. Ayrıca 354 bakım merkezinde 27 binden fazla engellimize yatılı bakım hizmeti sunuyoruz."

Siyaset ve yönetim anlayışlarının temel kaidesinin insana hürmet etmek olduğunun altını çizen SELÇUK, şunları kaydetti: "2002 yılında, 2 bin 647 engelli, kurum bakımı için sıra bekliyordu. Hamdolsun, şu anda bakım için sıra bekleyen engelli vatandaşımız yok. Milletle devleti birbirinden ayrı ve uzak gören bir anlayışı, kesinlikle kabul etmiyoruz. Yaptığımız tüm hizmetler de bu birliktelik ruhumuzu güçlendirmeye vesile oluyor, toplumumuzu ayakta tutan aile bağlarımızı doğrudan etkiliyor. İşte açılışını yapacağımız merkezimizi bu açıdan çok kıymetli buluyorum. Bu merkezimiz, özel gereksinimli evladı olan anne babalar için önemli bir ihtiyacı karşılayacak. Onların yükünü azaltacak."

Bakan SELÇUK, yeni hizmete giren merkezde spor, sanat, tarım, rehabilitasyon, kümes hayvanı ve mantar yetiştiriciliği gibi faaliyetler de yapılabildiğini kaydetti. SELÇUK daha sonra açılışını yaptığı merkezi beraberindeki heyetle gezerek yetkililerden bilgi aldı, çocuklarla sohbet etti.

Zehra Zümrüt SELÇUK, Sinop Valiliğini de ziyaret etti. Vali Köksal ŞAKALAR ile ikili görüşme gerçekleştiren SELÇUK, koordinasyon toplantısına başkanlık etti.

Bakan SELÇUK’tan Şehit Evi Ziyareti

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK daha sonra Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 2012’de şehit olan tankçı er Bülent Yalçın'ın ailesini ziyaret etti.