…
18 Mayıs 2014, Pazar

Bakan İslam Çubuk Abidin Yılmaz Huzurevi Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkezi'ni Açtı


 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Çubuk Abidin Yılmaz Huzurevi Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.
 
Törende yaptığı açılış konuşmasında yaşlıların “sadece geçmiş değil geleceğe yön veren yüz” olduğunu dile getiren Bakan İslam ''Yaşlılarımızdan kopmamış, onlarla iç içe, onlarla bağlarımızı sıkılaştıran bir hayat tahayyül ediyoruz. Bu hayatı kurabilmek için de şiarımız şu, üreterek yaşlanmak, hayatın içinde yaşlanmak, gençlerle el ele, diz dize, göz göze yaşlanmak'' dedi.
 
Yaşlıların kendi tabii ortamlarından kopmadan evlerinde bakılarak hayatlarını sürdürmeleri konusuna öncelik verdiklerini bunun için de ellerinden gelen desteği sunduklarını vurgulayan İslam, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise yaşlılara hayatın, şehrin içinde mekanlar tahsis etmeyi istediklerini belirtti.
 
Bakan İslam, ''Bugün, bu açılışını gerçekleştireceğimiz tesisimiz bunlardan biri. Daha sonra daha yatay tipte tesisler de yapmayı amaçlıyoruz'' dedi. Amaçlarının yaşlıların geçmiş tecrübelerinden faydalanmak, bilgeliklerinden istifade edebilmek, akıl danışabilmek olduğunu ifade eden İslam, ''Biz de çocuklarımızla, şehir halkıyla onların hayatını zenginleştirmek ve neşelendirmek istiyoruz. Onun için yan yana bir yaşam düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.
 
Yaşlılara yönelik yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren İslam,  sosyal hizmet ve planlamalar alanında çok ciddi adımlar attıklarını belirtti. Bunlardan birinin de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulması olduğunu kaydeden İslam, Bakanlığın politikalar ürettiğini, Türkiye'de yaşayan bütün dezavantajlı grupları himaye etmek üzere yola çıktığını söyledi.
 Bakan İslam: Bütün Maddi İmkânlarımızı Seferber Ettik
 
Yaşlılara ücretsiz seyahat imkanı tanındığını anımsatan İslam, ''Bu çok güzel bir hizmet oldu'' değerlendirmesinde bulundu. Huzurevlerinde kalan yaşlılara harçlık sistemini genişlettiklerini söyleyen İslam, Bakanlığın destek verdiği özel kurum ve kuruluşlarda kalanların da bu hizmetten faydalanabildiğini söyledi.
 
Bakanlıkça özel kurum ve kuruluşlara yaşlıların bakımı için destek verildiğini belirten İslam, ''Sizlere daha büyük imkanlı hizmetler sunmak için bütün maddi kaynaklarımızı seferber etmiş oluyoruz'' dedi.
 
Yaşlılara yönelik düzenlemelerin kapsamının daha da genişletileceğini vurgulayan Bakan İslam, ''Sizleri mutlu edebilmek için, hayatın içinde, başımızın tacı olarak gördüğümüzü ifade edebilmek için elimizden gelen her türlü hizmeti yapacağız. İçerisinde bulunduğumuz Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla da buradaki bütün yaşlılarımızın ellerinden öpüyorum, onlara hürmetlerimi ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.
 
Huzurevi Sakinlerinden Bakan İslam İçin Özel Şiir
 
Törende, Huzurevi sakinlerinden Mehmet Erol'un, Bakan İslam için yazdığı şiir de okundu. İslam, şiirdeki, ''Has bahçenin açan gonca gülüsün. Gül dalında öten şen bülbülüsün. Siz sefa geldiniz gül Bakan Hanım. Çok güzel yakışmış bakanlık size. Tesadüf eyledik geldik göz göze. Mutluluk verdiniz bakanım bize, yaşantımız güzel, gül Bakan Hanım'' sözlerine alkışlayarak karşılık verdi, Erol'a teşekkürlerini iletti.
 
Bakan İslam hayırsever Abidin Yılmaz’ın eşi Saadet Yılmaz’a teşekkür plaketi verdi. Yılmaz, eşinin yaptığı hayırseverlikten dolayı kendisini huzurlu hissettiğini belirtirken, İslam da ''Sosyal devletin bir ayağı devlet, ikinci ayağı belediyeler, üçüncü ayağı ise hayırseverler ve sivil toplum kuruluşlarıdır. Allah sizin gibi hayırseverleri başımızdan eksik etmesin'' şeklinde konuştu.
 
Merkezin açılışının ardından Bakan İslam ve beraberindekiler bazı yaşlıları odalarında ziyaret etti.

$(document).ready(function() { $("a[rel=546dd4e1369dc513189a824c]").fancybox({ openEffect : 'none', closeEffect : 'none' }); });