…
…
16 Mayıs 2019, Perşembe Ankara, TÜRKİYE

Engelli Ürünleri Dünya Pazarına Açıldı


'Engelliler Haftası' Kapsamında Braille Alfabesi Kullanılarak Özel Pul Basıldı.

Ankara'da 'Engelliler Haftası' kapsamında Braille Alfabesi kullanılarak basılan özel pul, basın toplantısıyla tanıtıldı.

'10-16 Mayıs Engelliler Haftası Konulu Anma Pulu Tanıtım Toplantısı ve İşbirliği İmza Töreni', PTT Pul Müzesi'nde yapıldı. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Ömer Fatih Sayan ve Enver İskurt, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan KOÇ ile yürüme engelli 26'ncı Dönem Bursa Milletvekili Bennur Karaburun katıldı. Tören boyunca yapılan bütün konuşmalar işaret diline çevrildi.

ATM'lere Görme Engelliler İçin Klavye

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Bugün tanıtımını yaptığımız Engelliler Haftası Anma Pulu'nun oldukça büyük sembolik bir anlamı olduğunu düşünüyoruz. Yeni alınan ATM'lerimize görme engelli vatandaşlarımıza uygun klavye takılması çalışmalarına da başlandı." bilgisini verdi.

'2018'de 513 Bin Engelli Evde Bakım Hizmeti Aldı'

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem , Türkiye'nin, engelli bireylerin hayat standartlarının yükseltilmesi ve geleceklerinin garanti altına alınması bakımından tüm dünyaya rol model olabilecek bir konumda olduğunu söyleyerek "Bakıma muhtaç engellilerimiz için 2007 yılında başlattığımız evde bakım yardımı kapsamında 2018 yılında 513 bin engelli vatandaşımız için 6 milyar 675 milyon lira ödeme yaptık. 341 bakım merkezinde 25 bin engellimize yatılı bakım hizmeti sunuyoruz. 56 bin engelli kardeşimizi kamu personeli yaptık" dedi.

Engellilerin Ürettikleri El Emeği Ürünler 'epttavm.com' Aracılığıyla Bütün Dünyaya Satılacak

PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Engelliler Haftası için özel olarak hazırladıkları pulun yanı sıra, engellilerin ürettikleri el emeği ürünlerin 'epttavm.com' aracılığıyla bütün dünyaya satılmasına yönelik bir çalışmayı da başlattıklarını açıkladı.

Bozgeyik, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın kendi müesseselerinde yer alan engelli kardeşlerimizin üretmiş oldukları el emeği ürünleri, sadece Türkiye'de değil, dünyanın değişik merkezlerinde de satın alma imkanı oluşturan elektronik ticaret yoluyla dünyanın her yerine ulaştırma imkanı bulacağız" dedi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan KOÇ Engellilerin Ürünlerini Dünya Piyasasına Sunmanın Haklı Gururunu Yaşıyoruz

İşbirliği protokolü ile ilgili değerlendirmede bulunan Uzm. Dr. Orhan KOÇ; "Engelsiz e ticaret protokolü" ile engelli ve yaşlıların ürettiği ürünlerin PTT veya iştirakçisinin sahip olduğu e ticaret platformları üzerinden satışa sunulacağını belirtti. İşbirliği protokolünün engelli ve yaşlılarımıza katkı sağlanmasına dair bir amaç taşıdığını, bu işbirliği protokolü ile Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşların Pttcell, PTT Bank ve kargo hizmetlerinden avantajlı faydalanacağını söyledi.

Konuşmaların ardından bakanlıklar arası işbirliği protokolü ve Engelliler Haftası için özel olarak basılan temsili pullar imzalandı. Ardından 'epttavm' üzerinden engellilerin ürettikleri el emeği ürünler için ilk siparişler verildi. Bakan yardımcılarına kendi fotoğraflarının yer aldığı özel olarak basılan pullar da hediye edildi.