…
10 Mart 2014, Pazartesi

Engelliler İçin Engelsiz Giysi Çalıştayı


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öncülüğünde hayata geçirilen "Engelsiz Tekstil" sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen “Engelliler için Engelsiz Giysi” Çalıştayı, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi’nin katılımıyla 11 Mart 2014 tarihinde İTÜ Taşkışla yerleşkesinde gerçekleştirildi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Sanayi Odası, Sancaktepe Kaymakamlığı ve Belediyesi, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği yetkilileri ile tasarımcıların katıldığı çalıştayda, engelli bireylerin giyinmeleri konusunda yaşanan sıkıntılar ve ihtiyaçlar konuşuldu.
 
Çalıştayın açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, bu konunun Türkiye'de ilk defa ele alındığını belirterek, engellilik konusunun Türkiye'de yaklaşık 20 yıl önce gündeme alınmaya başladığını, ondan önce çok fazla bir çalışmanın olmadığını söyledi. Engellilik alanında ilk zamanlarda hizmet denilince sadece tekerlekli sandalye vermenin anlaşıldığını ifade eden Çiftçi, “Eskiden yalnızca sıkıntılar konuşulurdu. Ama şimdi çok şükür ki toplum olarak artık bu detayları görebiliyoruz. Bu noktalara geldik” diye konuştu.
 
Engellilere yönelik yapılan düzenlemeler hakkında bilgiler veren Çiftçi, engelliler alanında özellikle son 10 yılda çok önemli çalışmaların yapıldığını kaydetti. Çiftçi, “Engelliler için giysi konusunun gündeme gelmesi önemli. Fiziksel duruma göre uygun giysi tasarımında; rahatlık, kalite, fiyat, estetik görüntü, yaygınlık, dayanıklılık ve alerjen olmama gibi konular önemli" dedi. Giyim çeşitlerinin çok olmasına rağmen her şeyin kişisel olduğunu vurgulayan Çiftçi, herkesin farklı bir vücudu olduğunu, bu nedenle kişisel ihtiyaçların ortaya çıkarılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.
 
Fiziksel şartlara göre giyinmenin önemine değinen Çiftçi, kişinin ihtiyacına özel tasarımlar, beslenme önlükleri ve koruyucu örtüler gibi çeşitlerin bu tarzda kişisel ürünler olduğunu belirtti. Engelliler için yapılan tasarımlara ilişkin beğenisini paylaşan Çiftçi, “Türkiye'de artık bizim bunlara ihtiyaçlarımız var. Bu çalışmaların özel sektör tarafından üretimle takviye edilmesi ve engelli arkadaşlarımızın da kendi işini kurması açısından da bu konu önemli" ifadesini kullandı.
 “En Büyük Engel Önyargılar”
 
Açılışta konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da şimdiye kadar engellerin hep yok sayıldığını ve engelliler için herhangi bir tasarımın olmadığına dikkati çekerek şunları kaydetti: “İTÜ, bir ilkler üniversitesi. Her konuda öncü üniversite. Bu konuda da tekstil mühendisliğinden tasarımına kadar, pedagojik ve psikolojik desteğe kadar her türlü şeyi bir ahenk içinde modellemeye hazırız. Kafamızdaki engelleri kaldıralım. En büyük engel ön yargılar. Bunlardan ne kadar arındırırsak kendimizi o kadar daha mutlu hisseder ve müreffeh oluruz.” 
“Engelliler Özel Gereksinimi Olan Bireyler”
 
Çalışmanın öncüsü İTÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Gürsoy ise insanın üç temel ihtiyacının yemek, giyinmek ve barınmak olduğunu vurguladı. İhtiyaçların ötesinde, insanın öz güvenini artırmak üzere sözsüz iletişimde en güçlü iletişim aracının giysiler olduğuna işaret eden Gürsoy, bölüm olarak tekstil üretimi ve moda tasarımı konularında çalıştıklarını anlattı. Özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçlarını göz önüne alarak, evrensel kavramda tasarımların yapılabilirliğini ve uygulanabilirliğini araştırmak üzere sosyal sorumluluk bilinciyle bu çalıştayı gerçekleştirdiklerini aktaran Gürsoy, şöyle konuştu:
 
“Günlük hayatımızda fark etmeden her gün pek çok rutini çok büyük kolaylık içerisinde yaşıyoruz. Oysa bazı insanlar bu 'kolay' olarak ifade ettiğimiz rutin işlemleri yaparken, çok ciddi sıkıntılar çekiyor ve yaşam kaliteleri bu sebeple daha düşüyor. Soğuk bir kış günü veya sıcak bir havada, tekerlekli sandalyede oturan bir çocuk ile yürüyen bir çocuğun üşüme ve terleme ihtiyaçları aynı mıdır? Her gün günlük giysilerimizi giyerken, gömlek giymek, kravat takmak, bir montun fermuarını çekmek her birey için aynı kolaylıkta mıdır? Bu gibi benzeri farkındalıklarla tekstil mühendisi, moda tasarımcısı, fizyoterapist ve psikolog işbirliği içerisinde disiplinlerarası bir çalışma yaklaşımıyla bilimsel bir platformda, evrensel tekstil tasarımının yapılabilirliği ve uygulanabilirliği hususunda konuşacağız."
$(document).ready(function() { $("a[rel=546de13b369dc513189a8283]").fancybox({ openEffect : 'none', closeEffect : 'none' }); });