…
23 Şubat 2016, Salı

Engelsiz Seçim Çalıştayı (24-25 Şubat 2016)


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı işbirliği ile engellilerin seçim sürecinde yaşadıkları sorunların giderilmesi ve gerekli çözümlerin üretilmesi amacıyla düzenlenen “Engelsiz Seçim Çalıştayı”, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ebubekir Şahin’in katılımlarıyla 24-25 Şubat 2016 tarihlerinde Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde gerçekleştiriliyor.
 
Çalıştayın açılışında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçim süreçlerinde kurulun çalışmalarına ilişkin bilgi vererek engelli seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanmalarına yönelik uygulamaların geliştirilmesi amacıyla “Engelsiz Seçim Çalıştayı”nın yaptıklarını aktardı.
 
Engellilerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için gerekli şartların sağlanması konusunda ilgili kurumlarla irtibat içinde olduklarını belirten Güven, engelli seçmenlerin hizmetlerden yararlanmaları için seçmen kütüğüne “engelli” olarak kaydedilmelerinin zorunlu olduğuna dikkat çekti. Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla kurumumuz başkanlığına elektronik ortamda engellilere ait bilgiler iletilmektedir. Söz konusu çalışmalara rağmen Türkiye genelindeki engelli seçmenlerin tamamı halen kapsanamamaktadır. Seçmen kütüğü kayıtlarımızda bugün itibarıyla engelli seçmen sayısı 607 bin 551, engelli seçmenle birlikte oturan seçmen sayısı 1 milyon 834 bin 840, 75 yaş ve üzeri seçmen sayısı 2 milyon 640 bin, 75 yaş ve üzeri seçmenle birlikte oturan seçmen sayısı ise 5 milyon 769 bin 393 olarak görünmektedir”
 “Binaların engelli kullanımına uygun olmaması sorun yaşatıyor”
 
Oy kullanılan binaların engelli kullanımına uygun olmamasının sorun yaşattığını ifade eden Güven, “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan her seçim döneminde, sandık alanlarının engelli erişimine uygun hale getirilmesi, rampa yapılması, tekerlekli sandalye bulundurulması gibi tedbirlerin alınması yazıyla talep edilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanımıza bu konuda tedbir alınması talebiyle ziyarette bulunulmuştur. Ancak alınan tedbirlerin, engellilerimizin oylarını rahatça, engelsizce kullanmalarına imkan tanıdığı da söylenemez” şeklinde konuştu.
 
Görme engellilerin oylarını kullanmalarına ilişkin yapılması planlanan çalışmalara da değinen Güven, bu kişilerin eşiyle bile oy kullanmasının, kanunun “seçmen oyunu kendi kullanır, oy gizli verilir” maddesinin ihlali anlamına geleceğini vurguladı. Güven, bu ihlalin ortadan kaldırılması için görme engellilere yönelik Braille alfabesiyle hazırlanmış oy pusulalarının yeterli olup olmayacağı üzerinde çalışılması gerektiğini belirterek, “Braille alfabesiyle basılan oy pusulalarının kontrolü nasıl yapılacak, tüm oy pusulaları bu şekilde mi basılacak, görme engellilerin yüzde kaçı bu alfabeyi bilmektedir, bu şekilde bir basım sorunu ortadan kaldırabilecek midir, bütün bu ve benzeri sorunların değerlendirilmesi ve çözülmesi gerekmektedir” dedi.
 
YSK'nın internet sayfasının engelli seçmenlerin kolayca ulaşılabilecekleri hale getirildiğini hatırlatan Güven, bu vatandaşların ayrıca siteden engellilik durumlarını da sorgulayabileceklerini anlattı. Başkan Güven, seçim kanunlarının günün şartlarına uygun hale getirilmesi için Adalet Bakanlığı ile yürüttükleri çalışmaların devam ettiğini belirterek, bu çalıştayın da yasa yapımına katkı sağlayacağı ümidini dile getirdi.
 “Sorumlu kurumların yürütecekleri çalışmaların takipçisi olacağız”
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ebubekir Şahin yaptığı açılış konuşmasında engellilerin erişilebilirliğinin kolaylaştırılması, yapılan uygulamaların yaygınlaştırılması için bakanlığın çalışmalarını aktardı. Bir engelli vatandaş için haklarını güvenli ve kimsenin yardımı olmadan, bağımsız bir şekilde kullanabilmesinin hayati önem taşıdığına dikkati çeken Şahin, engellilerin seçim sürecinde yaşadıkları sorunların giderilmesi ve gerekli çözümlerin üretilmesi amacıyla bu çalıştayı düzenlediklerini söyledi.
Şahin, çalıştayla engelli seçmenlerin seçim sürecinde yaşadıkları sıkıntılara en uygun çözümlerin geliştirilmesini amaçladıklarını ifade etti. Çalıştayda ele alınacak kararlar doğrultusunda gelecek seçim dönemine kadar sorumlu kurum ve kuruluşların yürütecekleri çalışmaların takipçisi olacaklarını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti: “Kurumların ve toplumun engellilere yönelik duyarlılığını ve bilinç düzeyini arttırmak, ortak aklın ürünü çalışmalarla toplumsal birliktelikle, devlet, millet ve bilimsel çevrelerin birlikte hareket etmesi ile sağlanır. Bu yaklaşım, toplumun engelli bireylere verdiği değerin göstergesi olan çağdaş bir yaklaşımdır. Engellilik alanındaki sorunlar ancak tüm tarafların katkısı ve işbirliğiyle çözülebilecek. Burada bizlere düşen, kurumlar olarak yasal yükümlülüklerimizi bir an önce hakkıyla yerine getirmek, birer vatandaş olarak da ülke çapında konuya ilişkin bilinç ve hassasiyetin oluşturulmasıdır.”
 
Mecliste grubu bulunan dört siyasi partiden temsilcilerin de katıldığı “Engelsiz Seçim Çalıştayı”na Yüksek Seçim Kurulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler ile engellileri temsil eden sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile farklı engel gruplarından engellileri temsilen seçmen katılımcılar yer aldı.
 
“Engelsiz Seçim Çalıştayı” kapsamında engelli ve yaşlı seçmenler için alınacak önlemlere altyapı teşkil edecek verilerin tespiti, engelli seçmenlerin oylarını kullanabilmeleri için uygulamaların geliştirilmesi, engelli seçmenlerin seçim konularında bilgilendirilmesi, engelli seçmenlerin seçim sürecinde seçim konuları ve propagandalar hakkında bilgiye erişilebilirliklerinin sağlanması ve yapılacak uygulamalar için gerekli altyapının sağlanması konularının ele alınması ve bu konularda çözümler geliştirilmesi hedefleniyor. Çalıştay sonucunda, gelecek seçim dönemine kadar sorumlu kurum ve kuruluşların yürütecekleri çalışmaları kapsayan bir "eylem planı taslağı" niteliğinde sonuç bildirisi hazırlanacak.
 
 “Engelsiz Seçim Çalıştayı”, 24 Şubat 2016 günü yapılacak ikinci gün oturumun ardından sona erecek.
 
 

$(document).ready(function() { $("a[rel=56cdbc24369dc59dd03a3326]").fancybox({ openEffect : 'none', closeEffect : 'none' }); });