…
22 Ekim 2018, Pazartesi

Gaziantep’te Yaşlılar YADES Projesi Moral Evi Sayesinde Moral Buluyor


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Yaşlı Destek Programı YADES-2017 proje uygulaması kapsamında desteklenen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi (Moral Evi) adlı proje ile Gaziantep’te birinci ve ikinci evre Alzheimer hastası yaşlılar, hastalığın yavaşlatılması ve rehabilite edilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalar ile moral buluyor.

Moral Evi’nin, her köşesi Alzheimer hasta ve hasta yakınlarına uygun olarak planlandı

Alzheimer hastalarını, gündüz bakımlarını yaparak hasta yakınlarının bir nebze olsun nefes almalarını amaçlayan Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi, hastalığın ilerleme hızını yavaşlatarak, bireylerin aktif yaşlanmasına katkı sunmayı hedefliyor. Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi (Moral Evi) bir avlu içerisinde yer alıyor. Merkezin bahçe kısmında yürüyüş ve spor imkanları ile kamelya tipi oturma ve dinlenme alanları bulunuyor. Moral Evi kapsamında ergoterapi alanı, uyku odası, mescit, toplantı salonu, hobi bahçesi, spor odası, müzik odası, el sanatları atölyesi, hem hasta hem de hasta yakınlarının kullanabileceği fiziksel aktivite alanı, içeride hastalar için yürüme tırabzanı, merkez içerisinde yürüyüş yolu, tam teçhizatlı acil müdahale odası ve hastalığa uygun oyunlar bulunuyor.

Yaşlı Destek Programı (YADES) kapsamında Büyükşehir Belediyeleri tarafından hazırlanan ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığınca uygun görülen yaşlılara yönelik projelere mali kaynak sağladıklarını vurgulayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak ÇİFTÇİ, “Uygulamalarını yerinde gözlemlediğimiz Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi, Alzheimer hasta ve hasta yakınlarına uygun olması için bariyersiz bir yapı olarak planlandı ve tadilatı yapıldı. Merkezde rehabilitasyon ve sağlık desteği ihtiyacı olan hastaların tam gün merkezden yararlanmaları sağlanarak, hastalığın seyrinin yavaşlatılması çalışmaları yapılıyor. Ayrıca merkez bünyesinde açılan fizyoterapi ünitesinde hastalarımıza ve hasta yakınlarına fizyoterapist nezaretinde çalışmalar yaptırılıyor. Proje kapsamında; 103 hastaya nakil-refakat hizmeti verilerek, 121 yaşlıya Moral evinde hizmet verilmeye devam ediliyor” şeklinde konuştu.

“Yaşlı bakımında önceliğimiz, yaşlılarımızı sosyal çevreleri içerisinde mümkünse aileleri yanında desteklemek”

Yaşlı Destek Programı (YADES) hakkında da bilgi veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak ÇİFTÇİ, “Genel Müdürlük olarak, yaşlılarımıza yönelik bakım hizmetlerini, öncelikle onları sosyal çevrelerinden koparmadan ve mümkünse aileleri yanında destekleme önceliğiyle planlıyor ve yerine getiriyoruz. Yaşlı Destek Programı’nı da bu doğrultuda, yaşlı bakım hizmetlerinde öncelikli hedefimiz olan yaşlıların evde bakımına destek olmak ve gündüzlü bakımlarını sağlamak amacıyla uygulamaya geçirdik. İşte Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi de bu programın meyvelerinden bir tanesi” dedi.

Yaşlı Destek Programı (YADES)

Yaşlı Destek Programı (YADES), Türkiye’de ikamet eden ve hizmete ihtiyaç duyan 65 yaş üstü yaşlıların korunması ve desteklenmesi ile bakıma ihtiyacı olanların yaşadıkları mekanlarda gerekli olan bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik tasarlanmış bir proje destek programıdır. Yaşlı Destek Programı (YADES) kapsamında Büyükşehir Belediyeleri tarafından hazırlanan ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığınca uygun görülen yaşlılara yönelik projelere mali kaynak sağlanmaktadır.

Yaşlı Destek Programı (YADES) ile öncelikle evde yalnız yaşayan, ya da eşiyle veya bir yakını ile yaşayan, evde bakım ve sosyal destek hizmetlerine ihtiyaç duyan yaşlılara sosyal hizmet sağlanmaktadır. YADES Programı ile ayrıca belediyelerin yaşlılık alanındaki hizmetlerini evde bakım ve evde sosyal yaşama destek bağlamında geliştirmelerine ve hizmetlerini yaygınlaştırmaları ve sürdürmelerine katkı sağlanmış olacaktır.