…
…
…
…
25 Kasım 2019, Pazartesi Antalya, TÜRKİYE

Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi Final Müsabakaları 18-23 Kasım 2019 Tarihlerinde Antalya’da Yapıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Strateji Planında yer alan “Aktif Yaşlanma” vizyon ve politika hedefleri çerçevesinde huzurevlerinde kalmakta olan yaşlıların katılımlarıyla 2016 yılından bugüne gerçekleştirilen Bocce Ligi, 2019 yılı sezonu 18-23 Kasım 2019 Tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından huzurevlerinde kalan yaşlıların spor yoluyla fiziksel, psiko-sosyal ve duygusal yönden desteklenmeleri ve hoşça vakit geçirmeleri amacıyla Bocce Bowling ve Dart Federasyonu işbirliğiyle 2016 yılında başlatılan Bocce sporu bugün ülkemizde profesyonel bir lig şeklini aldı.

Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 2016 yılı Eylül ayında kuruluşlarda görevli 120 personele, 2018 yılında ise yine 120 personelimize antrenörlük ve hakemlik eğitimi verildi.

 Yaşlılar için aktif dinlenme sağlayan ve hiçbir sakatlanma riski içermeyen Bocce sporu aracılığıyla, farklı illerden yaşlıların müsabakalar, turnuvalar ve fiziksel hareketlilik organizasyonları eşliğinde sağlıklı ve huzurlu bir biçimde yaşantılarını daha aktif olarak sürdürmeleri, yine farklı illerde bir araya gelerek birbirleriyle kaynaşmaları,  çocuklar ile gençlere örnek olmaları sağlanıyor.

 “Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi” 2019 Yılı Sezonu 29 Nisan 2019’da Ankara Çubuk Abidin Yılmaz Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkez Müdürlüğünde Başlatıldı

Gelenekselleşen ve ülkemizde aktif yaşlanma denilince ilk akla gelen etkinlik organizasyonlarından Bocce Liginin 2019 yılı sezonu “Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi” olarak 29 Nisan 2019 tarihinde Ankara Çubuk Abidin Yılmaz Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkez Müdürlüğünde yapılan maç ile start aldı.

 “Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi”nin 2019 yılı sezonu müsabakaları rekor bir katılımla, 53 ilden huzurevi ve gazi takımları ile birlikte 109 takım ile başladı. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi Şampiyonasına bu yıl ilk kez yaşlıların yanı sıra gaziler de katıldı.

2019 yılı sezonu 20 grupta gerçekleştirilen Yetişkin Gençler Huzur Bocce Şampiyonasında gruplarını ilk iki sırada tamamlayan toplam 40 takım bir üst tura çıkarak finallere katılmaya hak kazandı.

Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi Finalleri; 18-23 Kasım 2019 tarihlerinde Kemer/Antalya’da Gerçekleştirildi

Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi Finalleri; 18-23 Kasım 2019 tarihinde Kemer/Antalya da düzenlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kuruluşlarında çalışan 20 hakem ile gerçekleştirilen ve 22 Kasım da Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan KOÇ’un da katılımlarıyla gerçekleştirilen maçlar sonucunda Yetişkin Gençler Huzur Bocce Şampiyonu Denizli Çivril Huzurevi, geçen yıl Antalya’da düzenlenen 60 yaş üstü Yetişkin Gençler Türkiye Bocce Finalinde Türkiye 4'üncülüğü elde eden Kırşehir Huzurevi Bocce takımı  bu yıl ki turnuvada 2'nci,  SHÇEK Fethiye Belediyesi Huzurevi ise 3'üncü oldu.

Finallere Yalova dan katılan Şehit Yakınları ve Gazi Takımı ise Şeref ödülüne layık görüldü.

Gelecek yıllarda Yetişkin Gençler Huzur Bocce Şampiyonasına uluslararası bir kimlik kazandırılması hedefleniyor.