…
…
…
05 Eylül 2019, Perşembe

Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi’nde Mücadele Devam Ediyor


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Strateji Planı’nda yer alan “Aktif Yaşlanma” vizyon ve politika hedefleri çerçevesinde huzurevlerinde kalmakta olan yaşlıların katılımlarıyla 2016 yılından bugüne gerçekleştirilen Bocce Ligi, 2019 yılı sezonu, kıyasıya bir mücadele ile devam ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından huzurevlerinde kalan yaşlıların spor yoluyla fiziksel, psiko-sosyal ve duygusal yönden desteklenmeleri ve hoşça vakit geçirmeleri amacıyla Bocce Bowling ve Dart Federasyonu işbirliğiyle 2016 yılında başlatılan Bocce sporu ülkemizde profesyonel bir lige dönüştü.  

Bu kapsamda Bakanlığımızca 2016 yılı Eylül ayında kuruluşlarımızda görevli 120 personele, 2018 yılında ise yine 120 personelimize antrenörlük ve hakemlik eğitimi verildi.

Yaşlılar için aktif dinlenme sağlayan ve hiçbir sakatlanma riski içermeyen Bocce sporu aracılığıyla, farklı illerden yaşlıların müsabakalar, turnuvalar ve fiziksel hareketlilik organizasyonları vesilesiyle sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için yaşamlarını daha aktif olarak sürdürmeleri, farklı illerde bir araya gelerek birbirleriyle kaynaşmaları ve çocuklar ile gençlere örnek olmaları sağlanıyor.

Bocce Ligi; bugün ülkemizde aktif yaşlanma denilince ilk akla gelen ve gelenekselleşen çalışmalardan biri.  

Bocce Ligi"nin 2019 yılı sezonu “Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi” olarak 29 Nisan 2019 tarihinde Ankara Çubuk Abidin Yılmaz Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkez Müdürlüğünde yapılan maç ile başladı.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi Şampiyonasına bu yıl ilk kez yaşlıların yanı sıra gaziler de katılıyor.

 “Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi”  2019 yılı sezonu müsabakaları rekor bir katılımla gerçekleşti. 53 ilden huzurevi ve gazi takımları ile birlikte 109 takım ligde yer aldı.

2019 yılı sezonu 20 grupta gerçekleştirilen Huzur Bocce Ligi şampiyonasına Ramazan ayına denk gelen Mayıs ayında ara verilmişti.

Bayram sonrası devam eden Ligde, 10 hafta süren müsabakaların sonunda 7 Ağustos 2019 tarihinde yapılan son maçlar ile gruplarını ilk iki sırada tamamlayan toplam 40 takım bir üst tura çıkarak finallere katılmaya hak kazandı.

Yetişkin Gençler Huzur Bocce Ligi Türkiye finallerinin Kasım 2019’da Antalya’da yapılması planlanıyor.