…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
18 Kasım 2019, Pazartesi Giresun, Türkiye

Kibris Gazilerimiz Icin Milli Mucadele Madalyasi ve Berat Tevcih Toreni Duzenlendi


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 18 Kasım Pazartesi günü, Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler onuruna Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni düzenlendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Kıbrıs Barış Harekâtına katılan 12 gazimiz ile vefat eden bir Kıbrıs gazimiz adına eşine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları tarafından takdim edildi.

Törende bir konuşma yapan Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, Kıbrıs Barış Harekatına gelinceye kadar Kıbrıs Türkünün çok büyük zulümlere maruz kaldığını belirterek, “Bugün burada, yaklaşık 45 sene önce aziz vatan toprağı için göğüslerini siper etmekten bir an bile kuşku duymayan sizlerin hatıralarını yad etmek için bir araya geldik. 1974 yılına gelinceye kadar Kıbrıs Türkü çok büyük zulüm ve zalimliklere konu oldu. 1959 yılında ülkemizin de garantör olarak temsil edildiği Zürih ve Londra anlaşmaları maalesef birçok kere delindi. Birçok kere Kıbrıs Türkü adeta soykırıma maruz kaldı. Bunu 1974 yılının Eylül ayında yapmış olduğumuz tespitlerle ortaya koyduk. Onlarca Kıbrıs Türkü’nün yakıldığı, onlarca Kıbrıs Türkü’nün öldürülerek toplu olarak gömüldüğünü gördük. Bu zulmü ortadan kaldırmak için şimdi aranızda bulunan kahramanlar yani sizler 1974 yılının Temmuz ayında Kıbrıs’a çıktınız ve bu zulmü bitirdiniz. Başta sizlerin gayretinizle, göğsünüzü siper etmenizle bugün Kıbrıs Türkü özgür bir havayı, demokrasisi ile beraber soluyabilmekte ve bunu 1983 yılının 15 Kasım’ın da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak taçlandırmış vaziyette. O nedenle sizlere ne kadar minnet duysak, ne kadar şükran duysak azdır. Buradan aziz şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Yine başta siz olmak üzere bütün gazilerimizden de Rabbim razı olsun. Türk evladı vatanı için her türlü kararlılığı göstermeye her daim hazırdır. Sizler o kararlılığı 1974 yılının Ağustos ayında gösterdiniz ve dünya döndükçe şanlı bayrağımız göklerde dalgalanacak,  dünya döndükçe Kıbrıs Türkü, Kıbrıs’ta özgürce yaşamını devam ettirecek. Bugün Akdeniz’deki egemenlik haklarımızın korunması başta olmak üzere, yine milli savunmamızın muhafazası başta olmak üzere, bütün bu kazançları sizlere ve şehadete eren şehitlerimize borçluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımızın selam ve saygılarını sizlere ileterek sözlerime son veriyorum. Hepiniz Allah’a emanet olun ”dedi.

Törene Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın yanı sıra; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Mustafa TOSUN, Giresun Milletvekili Av.Kadir Aydın, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, daire müdürleri ile Gaziler ve yakınları katıldı.