…
…
…
…
01 Mayıs 2019, Çarşamba Ankara,Türkiye

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Mayıs’ta İşçiler İçin Verdiği Yemeğe Katıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle verdiği yemekte işçilerle bir araya geldi.

Yemek öncesinde işçilere hitap eden Bakan Selçuk sözlerine 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü tebrik ederek başladı.

“Sizler Ülkemizin Büyümesi ve Kalkınmasında Önemli Role Sahipsiniz”

Bakan Selçuk işçilere “Sizler ülkemizin büyümesi ve kalkınmasında belirlediğimiz hedeflere ulaşmamızda çok önemli bir role sahipsiniz. Bugün evlerimizdeki ocağımız, fabrikalarımızdaki bacamız tütüyorsa siz emekçi kardeşlerimiz sayesinde oluyor.” sözleriyle seslendi.

Çalışanların haklarını koruyarak ekonomide atılım gerçekleştirildiğine dikkat çeken Bakan Selçuk, “İşçimizin haklarının takipçisi olmaya, işverenimizin istihdam gücünün de destekçisi olmaya devam ediyoruz. Her kesimin üretime katılımının sağlanmasının mücadelesi içindeyiz. Kul hakkının en büyük hak olduğuna inanarak aldığımız sorumluluğu da azami ölçüde yerine getirmeye gayret ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi Devletimizin En Öncelikli Konularından Birisi”

Türkiye’nin 17 yılda işçiler sayesinde 3.5 kat büyüdüğüne vurgu yapan Bakan Selçuk, “İşçi ve emekçilerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve haklarına sahip çıkılması devletimizin her zaman en öncelikli konularından birisi oldu. Geçirdiğimiz değişimin dönüşümün en büyük şahitleri de siz kıymetli işçilerimizsiniz, çalışanlarımızsınız, emekçilerimizsiniz.” şeklinde konuştu.

“8 Milyon Kişiye İlave İstihdam Sağladık”

Yatırım, üretim, istihdamı arttırabilmek için işverenlere her anlamda destek olmaya devam ettiklerine değinen Bakan Selçuk, “2007 yılından bu yana yaklaşık 8 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyadaki birçok ülke arasında birinci sırada yer aldık.”

“Burası Türkiye, Burada iş var, Burada gelecek” sloganıyla 2019 yılı istihdam seferberliğinin sürdürüldüğünü belirten Bakan Selçuk, “İstihdam seferberliğiyle ülkemizin dünyanın ilk on ekonomisinde yer alması için kalkınmaya dair bütün projelerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

“İşçilerimizin Sendikalaşma Oranı Yüzde 14’e Yükseldi”

Asgari ücretin 2019 yılında uzlaşıyla 2 bin 20 liraya çıkarıldığını belirten Bakan Selçuk, “Sendikalarımız ve Sivil Toplum Örgütlerimizle adaletli, katılımcı, uzlaşmacı ve aynı zamanda iş ortamını teşvik edici bir bakış açısı içerisinde yürüttüğümüz çalışmalarda her zaman çalışanlarımızın yanında yer aldık. Birlikteliğimizi güçlendirdik. Sendikacılıkta darbenin izlerini sildik, örgütlenmenin önünü açtık, sendikaların kuruluşlarını kolaylaştırdık. Sendika kuruculuğundaki sınırlamaları da kaldırdık. E-devlet sistemine geçerek sivil örgütlenmeyi ve sendikalaşmayı kolaylaştırdık. İşçilerimizin sendikalaşma oranı bugün yüzde 14’e yükseldi. “ ifadesini kullandı.

Kamuda taşeron konusunu çözüme kavuşturulduğuna değinen Bakan Selçuk, 1 Mayıs’ın darbe dönemlerinde yasaklı olduğunu hatırlatarak emek ve dayanışma olarak belirlendiğini ve resmi tatil ilan edildiğini kaydetti.

“İşçilerimiz Özgürce İstediği Sendikaya Üye Olabilirler”

Bakan Selçuk, işçilere sendika baskıları hakkında da şu açıklamayı yaptı:

“İşçilerimizden sendikalarını değiştirmeleri yönünde baskı gördüklerine dair şikayetler almaktayız. Vurgulamak isterim ki; Türkiye bir hukuk devletidir. Anayasal bir hak olan sendikaya üye olmak temel özgürlüklerinizdendir. İşçilerimiz özgürce istediği sendikaya üye olabilirler. Biz bakanlık olarak denetim ve yaptırım mekanizmalarımızla her zaman sizin yanınızda olacağız. Sizlerle beraber ülkemizi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştırmak için buradayız. Her türlü samimi çalışmayı desteklemeye devam edeceğiz, bu süreci kol kola omuz omuza yürüteceğiz.”