…
…
…
…
…
…
28 Eylül 2019, Cumartesi Balıkesir,Türkiye

Bakan Selçuk: "Türkiye, Yaptığı Yeni Atılım Hamleleriyle Her Adımda Tarih Yazıyor"


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Balıkesir Valiliği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, kentte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Balıkesir'in kültürel zenginliği, doğası, turizmiyle kendine özgü bir kimliğe sahip olduğunu belirten Zehra Zümrüt Selçuk, "Bizler 82 milyonluk ülkemizin, Türkiye'nin her güzel köşesine gidiyoruz. O ilimizdeki kuruluşları, il müdürlüklerini, yatırımlarımızı inceleme fırsatı buluyoruz." diye konuştu.

“Balıkesir'de Sadece İŞKUR Aracılığıyla 143 Bin Vatandaşımız İşe Yerleşti”

Bakan Selçuk,  "Balıkesir'de son 17 yılda sadece İŞKUR aracılığıyla 143 bin vatandaşımız işe yerleşti. İstihdam teşviklerimizden de faydalanan 90 bin iş yerine 1,5 milyara yakın teşvik sağlamış olduk." dedi.

Bakan Selçuk Türkiye’nin, yaptığı yeni atılım hamleleriyle her adımda tarih yazdığını vurguladı. Balıkesir’in bölgede önemli bir aktör olduğuna dikkat  çeken Selçuk, “Balıkesir’e 36 milyara yakın bir yatırım yapıldı ve bunun neredeyse 4 milyarı bakanlığımız tarafından yapılmış durumda." ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk bakanlık tarafından verilen desteklere ilişkin de bilgi verdi: "Gıda, eğitim, sağlık yardımları ve proje desteklerini içine alan sosyal yardımlardan 2018 yılında, yaklaşık 42 bin aile faydalandı. Bu süreçte ilimize aktardığımız sosyal yardımlar kaynağı 332 milyon lira. Bunu yaklaşık 15 sene ile kıyasladığımızda neredeyse 60 katlık bir artırıma tekabül ediyor. Yine 2019'da da bugüne kadar harcanan yaklaşık miktarın da geçen senenin üzerinde olacağını söylemek isterim."

Bakan Selçuk İlkokul Öğretmeni ile Karşılaştı

Sabah duygusal bir an yaşadığına dikkati çeken Bakan Selçuk, "İlkokuldaki mandolin hocam Ferişte Hoca ile karşılaşmış oldum. O da benim için güzel bir anı oldu. Balıkesir'de bu karşılaşmayı sağlayan valimize, vekillerimize, il başkanımıza, belediye başkanımıza çok teşekkür ederim." dedi.

Bakan Selçuk, Valiliğin ardından Belediye Başkanlığı binasını ziyaret ederek şehirdeki hizmetler hakkında bilgi aldı.

Belediye Başkanlığı ziyaretinin ardından Bakan Selçuk, SGK İl Müdürlüğünü ziyaret etti ve inşaatı tamamlanan İŞKUR İl binasını inceledi.

Bakan Selçuk İki Şehit Ailesini Ziyaret Etti

Selçuk, Balıkesir’deki şehit ailelerini de yalnız bırakmadı. Bakan Selçuk, önce Hakkâri’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde terör örgütü mensuplarınca döşenen mayının patlaması sonucu 2015’te şehit olan Şehit Astsubay Çavuş Deniz Göçgün ile 15 Temmuz Şehidi Özel Harekât Polisi Turgut Solak’ın ailesine ziyaret gerçekleştirdi. Ailelerle sohbet eden Bakan Selçuk, 2018 yılında koruyucu aile olan Deniz Göçgün’ün  anne babasını da bu kararlarından ötürü tebrik etti. Bakan Selçuk,  Solak ailesine komşu olan, 1994’te Adana’da  şehit olan Osman Köseoğlu’nun ailesi ile de görüştü.