…
20 Kasım 2020, Cuma Antakya, Hatay

İl Müdürümüzün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Mesajı


Çocuk hakları, dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma fiziksel ve psikolojik sömürüye karşı korunma gibi haklardan oluşmaktadır.

Dünya çocuklarına daha iyi bir yaşam sunmak için 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen "Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi" ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralamakta ve güvence altına almaktadır. Bu sözleşmeye taraf ülkeleri yükümlülük altına sokarak, çocuklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için ülkeler arasında dayanışma ve işbirliğine imkân sağlamaktadır. Türkiye bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalamış ve iç hukukun bir parçası haline getirmiştir. Sözleşmenin kabulü olan 20 Kasım her yıl ’’Dünya Çocuk Hakları Günü" olarak tüm dünyada kutlandığı gibi ülkemizde de kutlanmaktadır. Çocuk Hakları Sözleşmesi’ nin altına imza atan ilk devletlerden biri olan ülkemiz, çocuklara büyük önem vermektedir.

Milletlerin geleceği çocukların iyi yetişmesine, milli ve manevi değerlere daha çok önem vermesine bağlıdır. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız, bizlerin en önemli varlık kaynağıdır. Her çocuk öncelikle sağlık, eğitim ve diğer tüm imkânlardan yararlanma, barış dolu bir dünyada hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir. Dünyamızın ümidi, geleceğimizin teminatı, hepsi birer nadide çiçek olan gözbebeğimiz çocuklarımızı tehlikelerden ve zararlı alışkanlıklardan koruyarak, gelişmelerine ortam hazırlamak idealimiz olmalıdır.

Dünyayı sevgi ve barış ortamına çevirmek tüm ülkelerin ve insanların gönüllü ve en samimi gayretleriyle mümkün olacaktır. Tüm haklarını sonuna kadar kullanabilen ve iyi yaşam şartlarında hayatlarını sürdüren çocuklarımızın yanında, sokaklarda yaşayan ve zararlı alışkanlıklar edinen sahipsiz çocuklarımız da bulunmaktadır. El ele vererek, çocuklarımızın bu ortamlardan çıkarılması, topluma kazandırılması, ülkeye ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bu düşüncelerle, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutluyor, çocuklarımızın sağlıklı ve huzurlu bir geleceğe sahip olmaları umuduyla, bütün çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum.

Ali SANDIKÇI
İl Müdürü