…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
26 Kasım 2019, Salı Hatay, Türkiye

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Etkinlikleri


“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında 2019 yılı toplumsal farkındalık, duyarlılık, bilinç kazandırma ve toplumsal cinsiyet eşitliğine hizmet edecek zihniyet dönüşümü sağlamak amacıyla İlimizde bir takım etkinlikler düzenlendi.

 

 • Bakanlığımız tarafından temin edilen ŞÖNİM Hizmetleri Konulu 1000 adet el broşürünün, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konulu 7.500 adet el broşürünün Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından basımı sağlanmış, Kaymakamlıklar, Belediyeler ve Bağlı Sosyal Hizmet Merkezlerimize dağıtımı yapılarak afişlerin otobüs, dolmuş ve bunun benzeri toplu taşıma araçlarına asılması, broşürlerin ilgili birimlerce vatandaşlara ulaştırılması sağlanmıştır.
 • Billboard' lara, Kamu kurum ve kuruluşları ve uygun olan başkaca yerlere “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” temalı afişlerin asılmıştır.
 • Vatandaşlarımızın kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda farkındalık yaratmak adına, Antakya Primemall AVM ve Antakya Paladium AVM’de stantlar kurularak, Şönim ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele hakkında bilgilendirici el broşürlerinin dağıtımı yapılmış; vatandaşların şiddetin nasıl önleneceğine dair duygu, düşüncelerini ve varsa kendi mesajlarını “Şiddetsiz Yaşam Defterine” aktarmaları sağlanmıştır.
 • 18 Kasım 2019 tarihinde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Masa Tenisi Turnuvasında “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” sloganlı pankart açılarak farkındalık sağlanmıştır.
 • 24 Kasım 2019 tarihinde Hatayspor-İstanbulspor futbol maçı ve Hatay Büyükşehir Belediyespor ve Çankaya Üniversitesi Spor Kadınlar Süper Ligi Basketbol maçında tribünlerinde “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” sloganlı pankart açılarak farkındalık sağlanmıştır.
 • İl Müftülüğünde 22 Kasım ve 29 Kasım Cuma günkü hutbe ve vaazlarda Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele temasının işlenmiş; ayrıca farkındalık yaratmak ve destek olmak amacıyla İl Müftümüz Hamdi KAVİLLİOĞLU ve Müftülük personeli de “Kadına Yönelik Şiddete HAYIR” dedi.
 • Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması amacıyla uluslararası mücadele günü kapsamında İl Müdürümüz, İlimiz yerel kanalı Hrt Akdeniz' in konuğu oldu.
 • 20 Kasım 2019 tarihi itibariyle yerel televizyon kanallı Hrt Akdeniz’ de Kadına Yönelik Şiddet Temalı Kamu Spotu yayınlanmaya başlanmış; yerel radyoda sesli yayın verilmeye devam edilmektedir.
 • Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Danimarka Mülteci Konseyi, Defne Kadın Girişimi, Üretimi ve İşletme Kooperatifi ve İl Müdürlüğümüz İşbirliğinde  22 Kasım 2019 tarihinde Ottoman Otel’de Kadın Girişimi Kooperatifçiliğinin Tanıtılması, Geliştirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınmadaki Öneminin Değerlendirileceği  "Kadın Girişim Kooperatiflerinin Sürdürülebilirliği ve Yerel Kalkınmadaki Rolü" çalıştayında “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” sloganlı pankart açılarak, katılımcılar kadına yönelik şiddete HAYIR demiştir.
 • İl Müdürlüğümüz ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği işbirliği ve birçok kamu kurum temsilcisinin katılımı ile 21 Kasım 2019 tarihinde Çocuk Hakları Komitesinde “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” sloganlı pankart açılarak, katılımcılar kadına yönelik şiddete HAYIR demiştir.
 • 21 Kasım 2019 tarihinde Karlısu Hürriyet ilkokulunda öğretmenlere yönelik olarak KYŞM eğitimi verilmiş olup, eğitimde el pankartları açılmıştır.
 • 19 Kasım 2019 tarihinde Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi doğa yürüyüşü öncesinde şiddet olgusuna dikkat çekilerek öğrenci ve öğretmenler “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” sloganlı pankart açarak kadına yönelik şiddete HAYIR demiştir.
 • 20-21-22 Kasım 2019 tarihlerinde Hatay Uzun Çarşı, Atatürk Parkı, Merkez Asi Köprüsü, Vali Göbeği, Eski Antakya Sokakları, Hatay Gastronomi Evi, Kurşunluhan ve Antakya sokaklarında esnaf ve halk ile görüşmeler sağlanarak kadına yönelik şiddete dikkat çekilmiş; Hatay halkı görüş ve düşüncelerini paylaşıp el pankartları açarak kadına yönelik şiddete HAYIR demiştir.
 • 25 Kasım 2019 tarihinde Hatay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde toplanan müracaatçılar ve halkın dikkatini çekerek “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” sloganlı pankart açarak kadına yönelik şiddete HAYIR demiştir.
 • Kırıkhan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Kırıkhan Merkez Sokaklarında “Kadına Şiddete Karşı Burdayım De!” sloganlı pankartlarla yürüyüş yapmış olup; SHM Kuruluş Müdürü İsmail Hakkı ŞEKER çarşı meydanında konuşma yaparak kadınlara karanfil takdim etmiştir.
 • Dörtyol Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünce SHM Kuruluş Müdürü, Dörtyol Kaymakamı, Dörtyol Belediye Başkanı, öğrenci ve halkın katılımıyla Dörtyol çarşı merkezinde düzenlenen etkinlikte stant açılmış, tiyatro gösterisi, el baskısı ve çiçek dağıtımı yapılmıştır.