…
…
07 Aralık 2020, Pazartesi Ankara, Türkiye

”Özellikle Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında “MİSGEP İSGinfo Online Söyleşileri” nin ilk bölümünde “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Madenciliğe Ekonomik Katkısı” başlığını ele aldık.


Genel Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde COVID 19 pandemisi önlemleri kapsamında online olarak gerçekleştirdiğimiz programa İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürümüz Cafer UZUNKAYA, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Hasan Hüseyin ERDOĞAN, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım EROĞLU ile Avustralya Queensland Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet KIZIL katıldı.

MİSGEP Takım Lideri Gökhan GÜLER’in moderatörlüğündeki programda konuşma yapan Genel Müdürümüz Cafer UZUNKAYA, insana yakışır iş ortamının herkes için önemli olduğunu,  bu maksatla sürdürülebilir ve güvenli madenciliğin inşa edilmesi gerektiğini, bunun da işletmelerde iş sağlığı ve güvenliğinin tesis edilerek insanın refah ve mutluluğunu sağlamakla mümkün olacağını belirtti. Söyleşimiz, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Hasan Hüseyin ERDOĞAN ile devam etti. Sayın ERDOĞAN; İSG ile ilgili önlemlerin ihmali sonunda çok daha büyük maliyetler oluştuğunu belirtti. İSG kültürünün oluşturulması ve çalışanlara İSG eğitimlerinin verilmesi gerektiğini ifade etti. İSG konusunun tek taraflı başarı sağlanacak bir konu olmadığını ifade etti.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım EROĞLU 2023 yılına kadar Türkiye Taşkömürü Kurumu olarak 900 milyon TL lik yatırımın 300 milyon TL sini iş sağlığı ve güvenliğine ayırdıklarını belirtti.

Avustralya Queensland Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet KIZIL ise Avustralya’da kömür madencilerinin kendi aralarında oluşturduğu bir fon (Avustralya Kömür Madencileri Birliği Fonu) ile satılan kömür tonu başına 5 cent toplanarak 350 milyon ton kömür üretiminin satışı karşılığında yaklaşık 17-18 milyon dolarlık bir fon toplandığını ve bu fonun tamamen araştırmalar için kullanıldığını söyledi. Her yıl çalışma konuları belirlendiğini ve o konularda araştırma yapıldığını ifade etti. Bugüne kadar bu fon üzerinden 1340 proje desteklendiğini ve araştırma için 240 milyon dolar harcandığını, büyük bir kısmının da İSG yatırımları ve araştırmaları için kullanıldığını belirtti.

Soru cevapların ardından “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Madenciliğe Ekonomik Katkısı” konulu MİSGEP İSGinfo Online Söyleşimiz sona erdi.

Youtube linki:  https://www.youtube.com/watch?v=vhKZ42nr30Y