İŞ EKİPMANLARI
HABERLER VE DUYURULAR

 

   undefinedİŞ EKİPMANLARI web SİTESİ www.isekipmanlari.gov.tr

www.isekipmanlari.gov.tr açıldı. İnternet sitemizi ziyaret ederek; güncel haber ve duyurulara, organizasyon ve tanıtım faaliyetlerine, iş ekipmanlarının güvenli kullanım ve periyodik kontrolleriyle ilgili bilgi, doküman ve video rehberlere, EKİPNET ve periyodik kontrol temel eğitimiyle ilgili güncel bilgilere, iş ekipmanlarıyla ilgili sıkça sorulan sorulara ve daha birçok detaya ulaşabilirsiniz.

  undefined  PERİYODİK KONTROL TEMEL EĞİTİMİ PİLOT UYGULAMASI HAKKINDA DUYURU

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ kapsamında pilot iller Kırıkkale ve Eskişehir'de devam eden periyodik kontrol temel eğitimleri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK'un imzasıyla 17.06.2019 tarihi itibari ile ülke çapında yaygınlaştırılmıştır. Diğer bir deyişle Kırıkkale ve Eskişehir illerindeki pilot uygulama sonlandırılmış olup bu illerde periyodik kontrol yapacak kişilerin eğitimlerini tamamlamış olma zorunluluğu başlamıştır. Yukarıda bahsedilen Tebliğ'in Geçici 2. Maddesinde de belirtildiği üzere ülke çapında periyodik kontrol yapacak kişilerin 2 (iki) yıl içerisinde periyodik kontrol temel eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. 

PERİYODİK KONTROL TEMEL EĞİTİMİ VERMEYE YETKİLİ KURUMLAR

PERİYODİK KONTROL TEMEL EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME KURULU TOPLANTISI YAPILDI

-EKİPNET Kullanıcı Kılavuzu İçin tıklayınız

-İş Ekipmanları Birimi Tanıtımı için tıklayınız

-İş Ekipmanları Konusunda Faydalı Linkler

-İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerinde Yeni Dönem Hakkında Soru-Cevap Dokümanı için tıklayınız

 

PERİYODİK KONTROL RAPORLARI

Periyodik kontrol: İş Donanımı Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'nde beklenilen aralıklarda ve şartlara uygun yöntemlere uygun olarak, yetkili personelce yapılmakta, deney ve test faaliyetlerini ifade eder. Periyodik kontrol raporlarının düzenlenmesi, içeriği ve uygunluk kriterlerin doğru şekilde kullanılması, ekipmanın güvenli kullanımı ve kazalara yol açmaması gereken önem arz edilmiştir.

Bu donanımda İSGÜM İş Ekipmanları Birimi önceki iş ekipmanlarının periyodik kontrol formlarının standardizasyon çalışmaları yapmaktadır. Öncelikli olarak ele alınmış dört ekipman için (ısıtma kazanı, mobil kren, sütunlu çalışma platformu, yürüyen merdiven) hazır periyodik kontrol raporları ve kriterler taslak olarak hazırlanmıştır. Bahsi geçen ekipmanı, periyodik kontrol raporu ve raporda yer alanında uygunluk kriterlerinin yer olduğu iki yerde bulunur.

Bu dört ekipmanın periyodik kontrol raporları ve uygunluk kriteri dokümanları taslak olarak görüşlerinize göre. Formlar ve ilgili diğer konular için görüş ve önerilerinizi isekipmanlari. isgum@ailevecalisma.gov.tr ​​adresini e-posta ile iletebilirsiniz.

 

Periyodik Kontrol Raporları ve Kriterleri dokümanlarına:

http://www.isgum.gov.tr/isgdokumanlari.aspx   linkinden ulaşabilirsiniz.