…
…
…
…
…
…
…
06 Kasım 2019, Çarşamba Melikgazi/Kayseri

Yeşilhisar İlçemizde “Çocuk İstismarı-Mahremiyet ve 21.Yüzyılda Anne-Baba Olmak” Konulu Konferans


05.11.2019 tarihinde Kayseri Yeşilhisar ilçesi “Sosyal Yaşam Merkezi”  konferans salonunda ‘’Çocuk İstismarı ve Mahremiyet ile 21.Yüzyılda Anne-Baba Olmak’’ konulu konferans düzenlendi. Düzenlenen konferansa Yeşilhisar Kaymakam’ı Fatih BAYRAM, İl Müdürümüz Nevzat ÖZER, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim ÜNAL, ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda aile katılım gösterdi.

Açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Nevzat ÖZER; “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak her kesime hizmet götürmeyi, kendisine şiar edinmiş bir bakanlığız. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bir yöneticisi ve bir psikolojik danışman olarak siz meslektaşlarımızla koordine çalışmaya ve eğitimlere büyük önem veriyoruz. Bu bağlamda 16 ilçemizde eğitimler düzenleyerek 2019 yılı içerisinde 48.000 kişiye ulaştık ve hız kesmeden uzman personel ekibimle birlikte konferanslar düzenlemeye devam ediyoruz.’’ diye konuştu.

‘Anne-baba olmak her zaman zor bir zanaat olmuştur. Günümüz 21.yy’da anne-baba olmak ise daha dikkatli olmayı, daha çok özveriyi gerektiriyor. Bir çocuğu eğitmenin ve yetiştirmenin geleceğin annesini ve babasını eğitmek ve yetiştirmek olduğunu içselleştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle anne ve baba olmayı aslında bir meslek olarak düşünmeli, çocuklarımızı cinsel istismar, uyuşturucu madde bağımlılığı gibi karşılaşabilecekleri her türlü olumsuzluğa karşı korumayı vazife edinmeliyiz. Çocuklarımızın eğitimi, çocuklarımızın güvenliği, işimizden, özel yaşantımızdan ve dahi her şeyden önce gelmelidir” dedi. Bu noktada çocuk yetiştirme konusunda ailelere olduğu kadar öğretmenlere de büyük görev ve sorumluluklar düşmekte olduğunu vurgulayan ÖZER, günümüzde teflon tipi insanlar türediğini, bu tip insanların çevresinde bulunan herkese zararlar verdiklerini, teflon tava misali kendisi yanmayıp içindekileri yaktıklarını ifade etti. Son olarak kendisine ait akrostiş olarak yazılmış olan FADİME tekniğine değinen ÖZER; Fedakar, Anlayışlı, Dürüst, İnce, Merhametli, Emeli Olan çocuk ve gençler yetiştirmek bizim önceliğimiz olmalıdır. Onlara sevgiyi, merhameti aşılamalıyız. Çocuklar bizim geleceğimiz, kıymetlimizdir” diye konuştu.

Nevzat ÖZER’in konuşmasının ardından İl Müdürlüğü personelimiz Uzman Psikolog Sengül DURMUŞOĞLU ‘Çocuk İstismarı ve Mahremiyet’ konulu konferansını gerçekleştirdi. “Çocuk cinsel istismarında risk faktörleri, İstismarın türleri, hangi eylemlerin istismar olarak değerlendirilebileceği” gibi konuların konuşulduğu konferansta;    “istismara uğrayan çocukların nasıl belirtiler göstereceği, alınabilecek önlemlerin neler olduğu, mahremiyet kavramı” gibi önemli konulara değinildi. Mahremiyetin öncelikle ailede başlayacağına vurgu yapan DURMUŞOĞLU, cinsel istismarın çocuk üzerinde travmatik etkilere neden olabileceğini, bu yüzden ailelere ve öğretmenlerimize büyük görevler düştüğünü hatırlatarak, öğretmenlere istismar vakalarında çocuklara yaklaşım, sağlıklı iletişim becerileri gibi konularda tavsiyelerde bulundu.

Konferans sonunda eğitmenlere plaket takdimi gerçekleştirildi. Plaketleri takdim eden İlçe Kaymakam’ı Fatih BAYRAM “Bu eğitimlerin ilçe halkımız için çok faydalı olduğunu vurgulayarak, bireylerin temel ihtiyaçları ve sorun alanlarına yönelik gerçekleştirilen bu eğitimlerin AÇSH İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde devam edeceğini belirtti. Konfernas katılımcıların soruları ile son buldu.