…
…
…
…
…
24 Haziran 2019, Pazartesi

Kıbrıs Barış Harekatına Katılan Gazilerimize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni Düzenlendi


Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilerimize Kuzey  Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve  Beratı Tevcih töreni, Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY'un konuşmalarında; “Kuzey  Barış Harekatına katılarak, gazi olan ve ilimizde ikamet eden 385 hak sahibine bugün Milli Mücadele Madalyası ve  Beratını tevcih edeceğiz. Davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bu vesileyle şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Bu ülke şehitlerimizin ve gazilerimizin sayesinde  ayaktadır.. 7 Temmuz 1974’de başlayan 18 Ağustos 1974’de sona eren 4 hafta 1 gün süren Türk askeri barış operasyonu olanKıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıslı Türklerin can güvenlikleri sağlanmış, Rumların hayali Akdeniz’in sularına gömülmüştür. Bu savaşta 498 Türk askeri şehit olmuş, 1200 askerde yaralanmıştır. Türkiye bu harekat ile kendi güveliği ile Kıbrıslı Türklerin güvenliğine karşı gerçekleşen girişimlere hiçbir zaman seyirci kalmayacağımızı dünyaya kanıtlamıştır. 15 Kasım  1983 de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.’’dedi. 
   Antikkapı Restaurantta gerçekleşen törene; Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY’un yanı sıra, Deniz Eğitim ve Öğretim - Garnizon Komutanı Tümamiral Sayın Kadir YILDIZ, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar ÇAKMAK, İzmit kaymakamı Sayın Ersin EMİROĞLU Gölcük Kaymakamı Sayın Mustafa IRMAK, Başiskele Kaymakamı Sayın Atilla KANTAY, Baro Başkanı Av. Sayın Bahar GÜLTEKİN CANDEMİR, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Nilay COŞGUN,  İl Emniyet Müdürü Sayın Necati DENİZCİ, , Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Sayın Bekir YÜMNÜ , Gölcük Belediye Başkanı Sayın Ali YILDIRIM SEZER, Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Sayın Nurettin Recep SAĞLIK,  gazilerimiz ve yakınları katıldı. Kuzey  Barış Harekatına katılarak, gazi olan ve ilimizde ikamet eden 385 hak sahibine bugün Milli Mücadele Madalyası ve  Beratı tevcih edildi.