…
07 Nisan 2017, Cuma

''15 yıllık iktidarımız boyunca kadın haklarında, demokratikleşmede çok önemli gelişmeler elde ettik. Demokrasiyi kadınımızla güçlendirdik''


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya,  İstanbul Bayrampaşa'da "Kadın STK Buluşması"na katıldı.
Burada bir konuşma yapan Bakan Kaya, Suriye'nin İdlib kentinde çoğu çocuk 100'ü aşkın kişinin ölmesine yol açan Esed rejiminin kimyasal silah saldırısını kınayarak, "Bu alçak, kalleş saldırıyı nefretle lanetliyorum. İnanıyorum ki hiçbir kutsal tanımayan Esed rejimi, suçlarının hesabını mutlaka verecek. Bu vahşeti sıradanlaştıranlar, ses çıkarmayanlar da en az Esed rejimi kadar suçludur. Biz susmayacağız, kardeşlerimizi yalnızlığa terk etmeyeceğiz" diye konuştu.- “Demokrasiyi kadınımızla güçlendirdik”
Bakan Kaya, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik gücünün, sosyal politikalarda, özellikle kadınlara yönelik sosyal yardım ve hizmetlerde sınıf atladığını belirterek, şöyle devam etti:“15 yıllık iktidarımız boyunca kadın haklarında, demokratikleşmede çok önemli gelişmeler elde ettik. Demokrasiyi kadınımızla güçlendirdik. Demokrasiyle birlikte kadının hak ve özgürlüklerini de güçlendirdik. Demokrasi, kadın-erkek herkesin siyasete, sosyal ve kültürel hayata daha fazla katılımı demektir, ülkenin kaynaklarından hakkına düşeni alması demektir. Bu inançla, antidemokratik uygulamalara son verdik. Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat sürecini 2002’de milletimizden aldığımız güçle bitirdik. Kadını, toplum hayatının dışına iten başörtüsü yasağının kaldırılmasından sonra, kadınlarımız eğitimden istihdama arzu ettikleri her alanda güçlü bir şekilde rol almaya başlamıştır. Bugün, kamu kurumlarında, yerel yönetimlerde, akademi dünyasında, emniyette ve silahlı kuvvetlerde başörtüsüyle görev yapan kadınlarımız var. 2002 yılında kadınların parlamentoda temsil oranı yüzde 4,4 iken, 1 Kasım 2015 genel seçimleriyle parlamentoda kadın milletvekili oranı yüzde 14,73’e yükselmiştir. Büyük bir ilerleme sağladık ama kadınlar olarak parlamentoda temsil oranını çok daha yükseğe çıkarmaya kararlıyız.”
Kadınlara ve aileye yönelik hükümetin çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:“Kadının iş-yaşam uyumunu destekledik. Devlet memurlarının doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerinin derece kademe ilerlemesinde değerlendirilmesini sağladık. Çalışanlara doğuma bağlı ücretli ve yarı zamanlı, kısmi süreli çalışma hakkı getirdik. Kadın istihdamının desteklenmesi için Torununa Bakan Büyük Anneye Destek Projesini hayata geçirdik. 2016 yılında 32 milyar liralık bakanlık bütçemizin yüzde 76’sını kadınlarımıza harcıyoruz. Düzenli sosyal yardımlarla eşi vefat eden kadınlarımızı, asker ailelerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kadınların eğitimde istenen düzeye yükselmesi için başlattığımız pek çok destek ve proje, kısa sürede sonuç vermiştir. Son 10 yılda kız çocuklarının okullaşma oranı ilkokulda yüzde 95, ortaokulda yüzde 94, orta öğretimde ise yüzde 80’e yükselmiştir. Kadın istihdamında en önemli faktörün eğitim olduğunun farkındayız. Kadınların iş gücüne katılım oranı ise son 12 yılda yüzde 23’lerden yüzde 33 seviyelerine yükselmiştir. Hedefimiz ise bu oranları 2023 yılında yüzde 41’e çıkarmaktır.”
 - “Vesayet odaklarının son kalıntılarını da temizleyeceğiz”
Türkiye'nin, siyasi ve ekonomik alanlarda ciddi bir kuşatma altına alınmak istendiğine işaret eden Bakan Kaya, şunları kaydetti:“Gezi Olaylarıyla, 17-25 Aralık polis-yargı darbe girişimiyle, e-muhtırayla, kumpaslarla ve son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimiyle Türkiye’ye diz çöktürmek istediler. Türkiye’ye boyunduruk vurmaya çalıştılar. Kahraman milletimiz tüm bu müdahaleler karşısında kahramanca mücadele etmiş, milli iradeye canı pahasına sahip çıkmış, küresel oyunları bozmuştur. Aziz milletimiz, hem siyasi hem ekonomik kuşatmayı, 15 Temmuz darbe girişimini kahramanca direnerek püskürtmüştür. Türkiye’nin 2023 hedeflerine yürüyüşünü engellemek isteyenler var. Siyasi istikrarını bozmak isteyenler var. Bu açıdan referandum, birlikte başlattığımız milli mücadelenin en önemli halkasıdır.’’
Toplantıya, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü, STK temsilcileri ve partili kadınlar katıldı.