…
30 Ekim 2016, Pazar

56 Ülkenin Kadından Sorumlu Bakanları İstanbul’da Bir Araya Gelecek


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı İstanbul’da düzenlenecek. 1-3 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacak toplantının ev sahipliğini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü üstlenecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2. gündeki açılış oturumuna katılacağı toplantıya, İİT üyesi ülkelerin kadından sorumlu 56 Bakanı ve İİT’ye bağlı kuruluşlar ile uluslararası kuruluş temsilcileri davet edildi.
Ana teması “Güncel Tecrübeler Işığında Üye Ülkelerde Kadınların Durumu” olarak belirlenen konferansta Müslüman kadınların güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri tartışılacak.
Panelde, Müslüman kadınların güçlenmesi için gerçekleştirilecek çalışmaların hızlandırılması amacıyla, savunuculuk faaliyetlerine olan ihtiyaca dikkat çekilecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13. İslam Zirvesi’nde kurulmasını önerdiği İİT Kadın Danışma Konseyi ile ilgili görüşmeler yapılacak.
Konferansın ilk gününde “İİT Üye Ülkeleri Kıdemli Memurlar Toplantısı” düzenlenecek. 2 Kasım Çarşamba günü ise “İİT Üyesi Ülkelerde Kadınların Güçlendirilmesi için Müslüman Kadınlar Arasında Savunuculuk ve Dayanışma” başlıklı bir panel ile gerçekleştirilecek.
Moderatörlüğünü Dr. Esra Albayrak’ın yapacağı panelde Nobel Barış Ödülü sahibi Tevekkül Karman, İİT Kültür, Sosyal ve Aile İşleri Departmanı Genel Müdürü Mehla Ahmed Talebna,  Pekin Minzu Üniversitesinden Dr. Yang Guiping, İslam Kalkınma Bankası Kadın Danışma Kurulu Üyesi Abda Yahia El-Mahdi ve Malezya İslam Üniversitesi rektörü Dr. Zaleha Kamarudin konuşmacı olarak yer alacak.
Panele ülkemizden kadın milletvekilleri, bakan eşleri, rektörler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluş temsilcileri de katılacak.
Panelin ardından ise açılış oturumu gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açılış konuşmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, Azerbaycan Cumhuriyeti Aile, Kadın ve Çocuk Sorunları Devlet Komitesi Başkanı Sayın Hicran Hüseynova, İİT Genel Sekreteri Sayın Iyad Ameen Madani de birer konuşma gerçekleştirecekler.
Konferans çerçevesinde “15 Temmuz Milli İradenin Zaferi Sergisi” de ziyarete açılacak. Serginin açılışını da yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.
Konferansın son günü olan 3 Kasım Perşembe günü boyunca yapılacak oturumlarda üye ülkelerin kadınlarının durumu tartışılacak.
Konferansta, İİT Kadınların İlerlemesi İçin Eylem Planı’nın (OPAAW) gözden geçirilmiş hali ve İstanbul Deklarasyonunun da konferansta kabul edilmesi bekleniyor.