…
14 Aralık 2019, Cumartesi İstanbul, Türkiye

"ALLY for Future: Genç Müslüman Kadınlar Liderlik Programı"


"ALLY for Future: Genç Müslüman Kadınlar Liderlik Programı" Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İİT Kadın Danışma Konseyinin katkılarıyla gerçekleştirilen "ALLY for Future: Genç Müslüman Kadınlar Liderlik Programı" katılımcılarıyla bir araya geldi.
Vahdettin Köşkü'ndeki buluşmada, Emine Erdoğan'a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İİT Kadın Danışma Konseyinin kurucu başkanı Esra Albayrak ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar eşlik etti.
"ALLY for Future: Genç Müslüman Kadınlar Liderlik Programı"nın ilki 2017'de başkanlığını Esra Albayrak'ın yürüttüğü İİT Kadın Danışma Konseyi katkılarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde hayata geçirilmişti. Bu yıl ise 37 ülkeden 50 genç kadın lider adayının vizyon ve ufuklarını genişletmeyi ve dayanışma ağı oluşturmayı amaçlıyor.

“Kendimize Gelmenin, Kimlik Bunalımından Kurtulmanın Tek Yolu, Medeniyetimizi Yani Kim Olduğumuzu Hatırlamaktır”

Emine Erdoğan, kadınların İslam tarihi boyunca kazandığı başarıların gün yüzüne çıkarılması gerektiğini belirterek, "Kendimize gelmenin, kimlik bunalımından kurtulmanın tek yolu, medeniyetimizi yani kim olduğumuzu hatırlamaktır. Unutmayın ki ışık her zaman doğudan yükselmiştir. İnanıyorum ki sizlerin donanımı ve kalplerinizdeki iyi niyet bunu başaracaktır. Ümmet çatısı altında buluşabilirsek bunu başarmamak için hiçbir sebep yok. Bu buluşmaların, bizi bu hedefe ulaştıracağına inanıyorum." diye konuştu.
Genç Müslümanların bilim, kültür ve sanat gibi alanlarda topluma liderlik etmesi ve gücün en etkilisi olan bilim, sanat ve kültür alanında Müslüman gençlerin tesirli olmasının önemine işaret eden Erdoğan, "Mesela Müslüman coğrafyada gerçekleşen insanlık dramları, beyaz perdeye yansımıyor ya da medeniyetimizin parlak değerlerini yeterince ifade edemiyoruz. Bu alanlarda soykırımları öven insanların söz sahibi olmasına izin veremeyiz. Kitlelerin ruhunun böyle hastalıklı zihinlerle beslenmesi insanlığa ihanettir." dedi.

“Bu Programla, Lider Adayı Genç Kadınların Vizyon ve Ufuklarını Genişletmeyi Hedefliyoruz”

"ALLY for Future: Genç Müslüman Kadınlar Liderlik Programı" açılışında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bu programla, lider adayı genç kadınların vizyon ve ufuklarını genişletmeyi, gelecek planlamaları için onlara perspektifler kazandırmayı ve güçlü bir dayanışma ağı oluşturmayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.
7 gün sürecek olan Programa, 37 ülkeden 50 Müslüman genç kadının katıldığına işaret eden Bakan Selçuk, “Liderlik, İletişim, Teknoloji, Kültür, Sanat, Kadın Hakları, Girişimcilik, Proje Geliştirme ve Proje Yönetimi gibi önemli konu başlıkları etrafında eğitimler verilecek, sunum ve uygulamalar yapılacak.” dedi
Bakan Selçuk, “Siz gençler, yoğun bir eğitim sürecinin yanı sıra kültürümüzün ve medeniyetimizin zenginliği konusunda da tecrübeye sahip olacaksınız. Eminim ki İstanbul’u seveceksiniz. Buradaki her genç kadın, bir ülke, bir şehir ve bir kültür demek. Bu sebeple kuracağınız arkadaşlıkların sizin için çok kıymetli kazanımlar olduğunu bilmenizi isterim.” ifadelerini kullandı.

“Müslüman Coğrafyasının Sorunlarına Sahip Çıkmayı Kendimize Bir Görev Biliyoruz”

Bakan Selçuk, “İslam Dünyasının halen büyük sorunlarla yüz yüze olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz Türkiye olarak her alanda çözümün bir parçası olmak için gayret sarf ediyoruz. İslam kardeşliği üzerimize derin bir sorumluluk duygusu yüklüyor. Bu duyguyla, bütün Müslüman coğrafyasının sorunlarına sahip çıkmayı kendimize bir görev biliyoruz. Dayanışma, yardımlaşma ve işbirliğine yönelik adımlarımızı atıyoruz.” ifadeleriyle birlik çağrısı yaptı.
Programda katılımcılara yerel ve küresel sorunları sistematik bir şekilde belirleme ve gelecekteki adımları toplu olarak planlama konusunda aktif katılım fırsatı sunacak bir arama konferansı da düzenlenecek. Bakan Selçuk ayrıca bu yıl ilk defa katılımcıların mentorlarla eşleştirileceği, gelecek planlarını tartışabilecekleri ve daha uzun süreli iletişim kurabilecekleri bir etkinlik de yapılacağının altını çizdi.