…
11 Mayıs 2015, Pazartesi

Bakan İslam Şiddet Mağduru Anneyi Ziyaret Etti.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 21 Ekim 2014’te kocası tarafından kolları ve ayaklarından silahla vurulan ve daha sonra bacaklarını kaybeden 6 çocuk annesi Arzu Boztaş’ı “Anneler Günü” dolayısıyla ziyaret etti.
Bakan İslam ziyaret sırasında hem ülkedeki hem de tüm dünyadaki annelerin Anneler Günü’nü kutladı.
Devlet koruması altında olan altı çocuğu da Boztaş’la buluştu. Çocuklar  annelerine çiçek hediye etti. Boztaş’ın üç kız, üç erkek çocuğuna da hediyeler getiren Bakan İslam bir süre çocuklarla sohbet etti.
 
Bakan İslam ziyaret sırasında yaptığı konuşmada “Anneler bir daha acı çekmesin istiyoruz. Annelerin bir daha gözü yaşarmasın, evlat hasreti çekmesinler. Evlatlarının acısını görmesinler istiyorum. Arzu'nun annesi için de Arzu'nun çocukları için de bütün anneler için de" dedi.
Devlet ve millet olarak kadını son derece önemsediklerini vurgulayan Bakan İslam, kadın haklarıyla, kadının eşit fırsatlara erişimiyle ve kadına yönelik şiddetle ilgili bütün tedbiri aldıklarını ifade etti.Önceliğimiz kadınlarımızın yüzünü güldürmek"Yeter ki annelerimiz mutlu olsun" diyen Bakan İslam, bir toplumda kadınların ve annelerin yüzü gülmüyorsa toplumun mutlu olamayacağını, önceliklerinin kadınların yüzünü güldürmek olduğunu vurguladı.
Hedeflerinin Arzu Boztaş’ın tamamen sağlığına kavuşması olduğunu belirten Bakan İslam, “Arzu'nun başına çok kötü bir hadise geldi. Eşi tarafından öldürme kastıyla yaralandı. Şimdi fiili işleyen kişi yargılanıyor, inşallah en ağır cezayla cezalandırılacak. Ama Arzu'nun altı çocuğu, kendisi, onun sağlığı, ailesi bize emanet. Onun için bütün tıbbi tedbirleri aldık. İnşallah kollarıyla ilgili sürecin ortalarındayız. Doktorlar ümitli, yakın bir zamanda kollarını daha iyi kullanabileceğini düşünüyoruz. İnşallah bacak protezleri de hazırlanıyor. Kollarıyla ilgili tedavi süreci bittikten sonra bacak protezleri de takılacak. Hedefimiz Arzu'nun sağlığına tamamen kavuşması, evlatlarını yanına alması, evlatlarıyla, onlara bakarak yaşaması. Elimiz daima üzerinde olacak. Çocuklarıyla birlikte kalacağı evi hazırlıyoruz. Bütün çocukları bizim himayemizde, onlara bir çocuk evinde bakıyoruz birbirlerinden ayırmadan. Aile birliğini bu şekilde Arzu iyileşinceye kadar koruyacağız. Sonra da Arzu iyileşince çocukları yanına vereceğiz” şeklinde konuştu.  
Bakan İslam asıl hedeflerinin kadınların hırpalanmadığı, örselenmediği suiistimal edilmediği bir dünyayı oluşturabilmek olduğunu kaydederek, “Arzu gibi bütün dara düşmüş kadınlarımız, örselenmiş, hırpalanmış kadınlarımız bize emanet, onların hayatlarını güzelleştirmeye, onların hayatlarını normale döndürmeye çalışıyoruz. Ama asıl hedefimiz kadınların bir daha hırpalanmadığı, örselenmediği, kadın haklarının suistimal edilmediği, kadına yönelik şiddetin son bulduğu bir dünyayı oluşturabilmek, hem ülkemizde hem dünyamızda" diye konuştu.
Bakan İslam, tüm annelerin özellikle de Çözüm Süreci'nin destekçisi olan "kahraman kadınların" Anneler Günü'nü kutladığını sözlerine ekledi.