…
18 Şubat 2016, Perşembe

"Bütüncül çalışmalarla Suriyeli mültecilerin ekonomiye sosyal ve kültürel hayata uyum süreci hızlanacak"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, bütüncül çalışmalar sonucunda Suriyeli mültecilerin ekonomiye, sosyal ve kültürel hayata uyum sürecinin hızlanacağını belirtti.
Bakan Sema Ramazanoğlu, özellikle Suriyeli mülteci kadınların girişimcilik konusunda desteklenmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Kalkınma Ajansı ve Suriye Dostluk Derneği iş birliği ile düzenlenen  "Kalkınmada Girişimci Kadınlar ve Sosyal Etkileşim Konferansı"na katıldı.
Konferansın açılışında konuşan Bakan Ramazanoğlu, göç, savaş ve yoksulluğun son yüzyılda yaşanan küresel sorunların başında geldiğini kaydederek, “Savaşların açtığı yarayı, kadın ve çocuklar en derinden hissediyor. Böyle zamanlarda kadınlara yönelik çok daha etkin sosyal politikalar geliştirilmesi ve uygulanması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Ramazanoğlu, Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısının 2,5 milyonu aştığını anımsatarak, son istatistiklere göre Suriyelilerin yüzde 80'inin Türkiye'de kalmak istediğini bildirdi.
Politika ve projelerin buna göre yapılması gerektiğini ifade eden Ramazanoğlu, "Bu durum, var olan uyum sürecini daha sistematik bir şekilde yürütmemizi zorunlu kılmaktadır. Kadınlar ve çocuklar, hedef kitlemiz. Tabii ki engelliler, yaşlılar da bunun içerisinde" dedi.
Bakan Ramazanoğlu, geçtiğimiz günlerde Suriyelilere çalışma izni verildiğini ve ücret olarak da Avrupa ülkelerinde olduğu gibi düşük ücret belirlemediklerini hatırlatarak, “Türkiye'deki kadın girişimcilerle işini kuran başarılı Suriyeli göçmen kadın girişimcilerin deneyimlerini paylaşması son derece  önemli bir adım. Konferans sonucunda elde edilecek çıktılar, girişimcilik konusunda tüm kadınlara yol gösterecek, bu sayede sosyal etkileşim ve girişimcilik arasındaki güçlü bağ ortaya çıkacak, toplumsal farkındalık artacak” şeklinde konuştu. “Bakanlık olarak Suriyelilerin envanterini çıkarmaya başladık”
Bakanlık olarak Suriyeli sığınmacılar konusunda yapacakları çalışmaları da anlatan Bakan Ramazanoğlu, "Bakanlık olarak, özellikle kamp dışında yaşayan Suriyelilerin envanterini çıkarmaya başladık. Bununla ilgili olarak arkadaşlarımız, sahada çalışıyorlar. Kadın, erkek, yetim, öksüz, engelli ayrımı yapmadan mahalle mahalle mültecilerimizi, Suriyeli kardeşlerimizi tespit edip, kayıtlara geçirmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 
Bakan Ramazanoğlu, yeni projeler hazırladıklarını, parayı kadın, çocuk ve engellilerin eğitimi için harcamayı planladıklarını açıklayarak, özellikle kadınların tek başına ayakta durabilmeleri için mesleki eğitimler, Türkçe bilmeyen mültecilere de dil eğitimi verileceğini belirtti.“Eğitim, sağlık, güvenlik politikası, meslek edindirme, kültürel faaliyetlerle oluşturulan bu bütüncül yaklaşımı, Türkiye geneline yaymak istiyoruz” diyen Ramazanoğlu şunları kaydetti:
“Bu çalışmalar neticesinde Suriyeli misafirlerimizin ekonomiye, sosyal ve kültürel hayata uyum süreci hızlandırılacaktır. Yine bu durum çalışma hayatına aktif olarak katılan Suriyeli kadınları girişimcilik konusunda cesaretlendirecektir."Göç Daire Başkanlığı
Göç sorununu yakından takip etmek, bu süreçte en çok mağduriyet yaşayan kadın, çocuk ve engelliler için çalışmalar yürütmek amacıyla 2 hafta önce Bakanlıkta "Göç Daire Başkanlığı"nı kurduklarını aktaran Bakan Ramazanoğlu, Avrupa Birliğinin mülteciler için Türkiye'ye sağlayacağı 3 milyar avroluk yardımın gerçekleşmesi halinde, bunun bir kısmının Bakanlık ve Göç Dairesi üzerinden kullanılacağını anlattı. Kadınların iş gücüne katılımı arttı
Hükümetin kadın istihdamı alanında izlediği politikalar ve yürütülen projeler sonucunda, kadınların işgücüne katılımında artış olduğunu vurgulayan Bakan Ramazanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;"2004 yılında yüzde 20,8 olan kadın istihdam oranı, 2014 yılında yaklaşık yüzde 27 civarına gelmiştir. Yine 2004'te kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 23,3 iken 2014 yıl sonu itibarıyla yüzde 30,3'e yükselmiştir. Hükümetimizin Ulusal İstihdam Stratejisi'nde 2023 yılında, kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 41'e çıkarılması ve kayıt dışı çalışma oranının yüzde 30'a düşürülmesi hedefine yer verilmiştir. Bu veriler, kadın istihdamı konusunda doğru çalışmalar yaptığımızı gösteriyor ancak kat etmemiz gereken uzun bir yol, yapmamız gereken daha çok işimiz var. Bunun da bilincindeyiz." 66 bin kadın kendi işini kurdu
Ramazanoğlu, başta KOSGEB olmak üzere önemli teşvikleri hayata geçirdiklerini anlatan Bakan Ramazanoğlu, "Mikro Kredi" uygulamalarıyla 66 bin 219 kadının kendi işini kurduğunu hatırlattı.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yıllık proje desteği kotasının yüzde 30'u kadar ek kotayı, sadece kadınların hak sahibi olduğu projelere ayırdıklarına dikkati çeken Bakan Ramazanoğlu, ayrıca kadınların hak sahibi olduğu projelerde geri ödemelerin düzenli yapılması durumunda son bir yıllık geri ödemeleri de hibe ettikleri belirtti. 
Donanımlı, lider ve müteşebbis kadınların, içinde bulundukları toplumu da dönüştürüp güçlendireceklerini söyleyen Bakan Ramazanoğlu, "Ülkelerindeki iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize gelen ve kendi işini kuran Suriyeli girişimci kadınlarımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum çünkü onlar, bu zorlu süreçte bu anlamlı değişimin, umuda yolculuğun adı oldular, başlığı oldular, bizim içinde kahraman kadınlar oldular. En zor zamanlarda bile başarının, üretmenin ve insanlığa değer katmanın en güzel örneklerini sundular" şeklinde konuştu.
Bakan Ramazanoğlu, konuşmaların ardından, konferans salonu dışında Suriyelerin el emeği ürünlerinin satışa sunulduğu sergiyi gezerek bir şal satın aldı.