…
03 Kasım 2016, Perşembe

''Müslüman kadınlar arasındaki dayanışma ve işbirliği, İslam dayanışmasının ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçasıdır’’


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kadınların ülkelerin kalkınma hedeflerine katkı vermeleri isteniyorsa, önce onların haklardan ve fırsatlardan etkin biçimde faydalanmalarının temin edilmesi gerektiğini belirterek, "Kadınların istihdam ve karar alma mekanizmalarına tam katılımları sağlanmadan ülkelerine, kendilerinden umulan katkıyı vermelerini beklemek gerçekçi değildir. Anne ve çocuk sağlığı, kızların eğitim-öğretimi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi konularının şahsım, eşim ve ülkem için özel öneme sahip meseleler olduğunu bilmenizi istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı'ndaki konuşmasında, bir ara Batı'nın mültecileri almadığını dile getirdiğini aktararak, "Yoksa, biz kapıları açsak da Türkiye'deki bu mülteciler Batı'ya mı gitse' dedik. Bunlar hemen tutuştular. 'Ne yapmak istiyorsunuz' dediler. 'Size gelmek istiyorlar, biz de kapıları açacağız size gelecekler' dedik. Yani milli geliriniz bizimle mukayese edilmeyecek derecede fazla. Bu kadar fazla olmasına rağmen niçin rahatsız oluyorsunuz? Hani İnsan Hakları Beyannamesi yok mu? İnsan Hakları Beyannamesi var" ifadelerini kullandı.

Batı'dan, İnsan Hakları Beyannamesi'nin içeresindeki gerekler neyse onu yapmalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunların hepsi Türkiye ile Lübnan'ın başına mı düşecek? Siz de buradan nasibinizi almayacak mısınız? Nasıl tutuşuyorlar. Bunlar için İnsan Hakları Beyannamesi diye bir şey yok. Bunlar farklı istikamette gidiyorlar. Bizim kendimize gelmemiz lazım. Bizim uyanmamız lazım. Dönem başkanlığı önceliklerimiz arasında onun için kadın konusu en önemli maddelerden birini oluşturuyor. Müslüman kadınlar arasındaki dayanışma ve işbirliği İslam dayanışmasının ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçasıdır. İslam ülkeleri olarak nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların, sorunlarımızın çözümündeki rollerini mutlaka gözden geçirmeli ve güçlendirmeliyiz. İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bu konuda son yıllarda atılan adımlar önemlidir. Ancak bu adımların somut kararlara ve uygulamalara dönüştürülmesine ihtiyaç vardır. 

Türkiye olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'na kurulduğu 1969 yılından bu yana geçtiği tüm aşamalarda önemli katkılar yapabilmiş olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz."

- "Anne ve çocuk sağlığı, kızların eğitim-öğretimi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi konuları özel öneme sahip"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşkilatın çeşitli kuruluşlarına ev sahipliği yapan Türkiye'nin, pek çok insiyatife de öncülük ettiğini dile getirerek, bu çerçevede kadının toplumda ve çalışma hayatında hak ettiği yeri almasına yönelik çalışmalara da büyük önem verdiklerini söyledi.

Bugün 6'ncısı düzenlenen konferanslar serisinin de 2006'da İstanbul'da başladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin Başbakanı olarak hitap etme mutluluğunu yaşadığı o konferansın İslam İşbirliği Teşkilatı bakımından tarihi bir gelişme olduğunu kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ilk konferansta iki hususa dikkati çektiğini hatırlatarak, "Birincisi bazı toplumlarda kadınların tüm sorunlarının çözüldüğü, bazı toplumlarda ise tam tersi olduğu görüşüne ben karşı çıkmıştım. Batı ülkelerinde, daha ziyade İslam toplumlarındaki kadınlar için ifade edilen bu yaklaşımın, kadınların tüm dünyada farklı şekillerde yaşadığı sıkıntıları görmezden geldiğini ifade etmiştim. İkincisi, kadına karşı ayrımcılığı ne kadar ırkçılık derecesinde tehlikeli buluyorsak, görünüşte eşitlikçi ama aslında kadının saygınlığını dikkate almayan anlayışı da aynı derecede reddetmiştim. Aradan geçen 10 yıla baktığımda her iki konuda da ciddi ilerlemeler kaydedildiğini ancak henüz arzu ettiğimiz yerin çok uzağında bulunduğumuzu görüyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin eğitimden sağlığa, istihdamdan kadına yönelik şiddetle mücadeleye kadar, bu alanda kaydettiği gelişmeleri önemli gördüklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Az önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız bazı örnekleri burada bizlerle paylaştı. Bu tabii bütünü değildi. Daha birçok attığımız adımlar var bu alanda. Bugün burada teşkilat ve üye ülkeler olarak mutlaka geçmiş 10 yılın muhasebesi yapılacaktır. Bu muhasebe aynı zamanda önümüzdeki yıllara da ışık tutacaktır. Türkiye'nin kendi inisiyatifi ile başlattığı ve teşkilatın sahiplenmesiyle bugünlere gelen çalışmaları doğru şekilde değerlendirmek mecburiyetindeyiz. 

Kadınların ülkelerimizin kalkınma hedeflerine katkı vermelerini istiyorsak, önce onların haklardan ve fırsatlardan etkin biçimde faydalanmalarını temin etmeliyiz. Kadınların istihdam ve karar alma mekanizmalarına tam katılımları sağlanmadan, ülkelerine kendilerinden umulan katkıyı vermelerini beklemek gerçekçi değildir. 

Anne ve çocuk sağlığı, kızların eğitim-öğretimi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi konularının şahsım, eşim ve ülkem için özel öneme sahip meseleler olduğunu bilmenizi istiyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ve Kadın Konferansı dönem başkanlıkları sıfatlarımız çerçevesinde tüm ülkelerdeki bu yönde atılacak adımlara her türlü desteği veriyoruz, vermeyi de sürdüreceğiz."

- "Türk milleti canı pahasına bu ihanet girişimini engelledi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yakın zamanda yaşadığı elim bir hadisenin aynı zamanda İslam dünyasının karşı karşıya bulunduğu büyük bir tehlikenin de habercisi olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Az önce ekranda izledik. Bilindiği gibi 15 Temmuz tarihinde İslam'ın değerlerini ve kavramlarını istismar ederek büyüyen bir şer örgütü, ordu içindeki mensupları aracılığıyla ülkemizde darbe yapmaya teşebbüs etti. 17-25 Aralık tarihlerinde aslında bir darbe girişimi daha yapmışlardı. Bu yargı ve polis içindeydi, başaramadılar. Başaramayınca, bu defa 15 Temmuz'da Silahlı Kuvvetlerin kılık kıyafetine bürünmüş olan bu militanlar, ne yazık ki milletimizin uçaklarıyla, helikopteriyle, tanklarıyla, toplarıyla, silahlarıyla milletimizi vurmaya yöneldiler. Türk milleti tarihte eşine az rastlanır bir cesaret ve kahramanlıkla darbecilerin karşısına dikildi ve canı pahasına bu ihanet girişimini engelledi. Şurası çok önemli, benim milletimin elinde silah yoktu. Benim milletimin elinde sadece bayrağı vardı. Benim milletim sadece imanıyla, inancıyla abdestini alıp 'Şehadete koşuyorum' dedi, 'Vatanım için ben tankların altına girmeye namzetim' dedi. Bunun kadınla örneklerini verdik. Bunların içinde 14 yaşında çocuklarımız da var, yaşlılarımız da var. Onun için milletimle iftihar ediyorum. Çağrıyı, daveti yaptığımız zaman milletimiz hemen en geç üç saat içerisinde meydanlara doldular, havalimanına geldiler."

Kadınların 15 Temmuz'un en önemli kahramanları arasında yer aldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim Nene Hatunlarımız var. İşte onlar o Nene Hatunların birer örneği olarak tekrar o günleri hatırladılar, bize de hatırlattılar" dedi.

- "FETÖ, en az DEAŞ, El-Kaide, Boko Haram, Eş Şebab, PYD, YPG gibi tehlikeli bir örgüttür"

Darbecilerin Ankara'da Gölbaşı Özel Harekat Merkezini savaş uçağıyla bombalayarak, 56 aslan gibi delikanlıyı ve oradaki kadın polisleri şehit ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Külliyemizin etrafında 29 kardeşimizi şehit ettiler, 36 yaralımız var. Aynı şekilde Genelkurmay Başkanlığının, Silahlı Kuvvetlerin hemen yanındaki kavşak noktasında nice insanımızı şehit ettiler. Birinci köprümüz, eski adıyla Boğaz Köprüsü, yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve çevresinde 39 şehidimiz var. Bütün bunlarla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi binasını bombaladılar. Fakat İstanbul'da tankların, namluların karşısına tek başlarına dikilip darbecilere hadlerini bildiren kadınlarımızın görüntülerini gözyaşı ve gurur içinde defalarca izledik, burada da tekrar izledik. Gözyaşı hiçbir zaman dinmiyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesi sokakları dolduran milyonlarca vatandaşın önemli bir bölümünün kadınlardan oluştuğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"7 Ağustos'ta Yenikapı'da toplanalım' dedik. 7 Ağustos'ta orada da toplandık. Hiçbir ayrım yok, tam manasıyla millet orada. Hangi siyasi partiden olursa olsun, sanatçısı, sporcusu hepsi orada. Orada bir araya geldik. Bazıları bazı hassasiyetleri anlamıyor olabilir. Anlamasın, önemli olan anlayanlarla yola devam etmektir. 29 gece boyunca süren demokrasi nöbetlerinin en sadık müdavimleri yine kadınlarımızdı. İnancına, özgürlüğüne, bayrağına, geleceğine sahip çıkan milletimizin, özellikle de kadınlarımızın darbenin önlenmesinde ve demokrasimizin yaşatılmasında gösterdiği fedakarlıklar nesiller boyu anlatılacak, asla unutulmayacaktır. Türkiyeyi 15 Temmuz gecesi bir felaketin eşiğine getiren FETÖ, kendi ifadeleriyle 170 ülkede faaliyet gösteren en az DEAŞ, El-Kaide, Boko Haram, Eş Şebab, PYD, YPG gibi tehlikeli bir örgüttür. Müslüman gençlerin beyinlerini yıkayarak, devşirmek suretiyle bu küresel suç şebekesi dinimiz ile birlikte eğitimi, ticareti ve yardımlaşma duygularını da istismar ediyor. Bunların tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı da ihanet diyordum. Şimdi tabanı ibadet demekten de biraz çekinmeye başladım. Çünkü bazı gerçekler olduğu halde hala aynı istikamette gidenler var. Temenni ederim ki Rabbim onlara da hidayet verir. 18-19 Ekim tarihlerinde Taşkent'te düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları 43. Toplantısında FETÖ konusunda tarihi bir karar alındı. 

Taşkent konferansında teşkilat üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları FETÖ'yü uluslararası terör örgütü olarak kabul ettiler. FETÖ'nün Türkiye'nin, İslam ülkelerinin ve tüm dünya devletlerinin kamu düzenlerini güvenlik ve istikrarını tehdit eden gizli yöntemleri ve emelleri olan bir örgüt olduğu böylece bir kez daha tescillenmiştir. Bu karar çerçevesinde üye devletleri FETÖ tarafından kurulan ve yönetilen yapılara karşı gerekli her türlü tedbiri almaya, bu yönde işbirliği yapmaya davet ediyorum.”
 

- ‘’Konferansta alacağımız kararlar kuşkusuz kadınların güçlendirilmesine yeni katkılar sunacaktır’’

Konferansın açılış oturumunda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ise, 2006 yılında İstanbul'da ilki düzenlenen konferansın 2008’de Kahire, 2010’da Tahran, 2012’de Jakarta ve 2014’de Bakü’de gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Toplantılarda, İİT üyesi ülkelerde yaşayan kadınların hak ve fırsatlardan erkeklerle eşit bir biçimde yararlanması ve kadınların kalkınmadaki rolünün güçlendirilmesi için kararlar alındığını ve önemli adımlar atıldığını aktaran Bakan Kaya, şunları kaydetti:

"İİT Kadınların İlerlemesi İçin Eylem Planı’nın (OPAAW) uygulanması ile İİT Kadının İlerlemesi Teşkilatının kurulmasının tavsiye edilmesi gibi kararlar, ülkelerimizde yaşayan kadınların hayatlarına olumlu katkılar sağlamak amacıyla öncü adımlar olmuştur. Bugün burada 6. Bakanlar Konferansı ile bu birlikteliğimizin ve çabalarımızın 10. yılını da kutlamaktayız. Geçmiş deneyimlerimizle birlikte konferansta alacağımız kararlar kuşkusuz kadınların güçlendirilmesine yeni katkılar sunacaktır. Biliyorsunuz, 15 Temmuz Gecesi FETÖ terör örgütünün silahlı darbe girişimine maruz kaldık. Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizin dik duruşuyla bu hain girişimi püskürttük. 15 Temmuz gecesi, kadını, erkeği, genci, yaşlısı, bütün bir millet olarak hain teröristlerin karşısına çıktık. Bu büyük ve onurlu direnişin en ön saflarında da kahraman kadınlarımız vardı. Eşleriyle, çocuklarıyla sokağa çıkan kadınlarımız, vatan ve bayrak aşkının ne demek olduğunu bütün dünyaya gösterdiler. Kadınlarımız o gece bu ülkenin aydınlık yarınları için şehadete yürüdüler. Annelerimiz, en değerli varlıkları olan evlatlarını vatan için feda ettiler. Eşlerini büyük bir kararlılıkla meydanlara yollayan cesur kadınlar vardı o gece. Onların cesaret ve fedakarlıkları asla unutulmayacak. Bu vesileyle, İslam İşbirliği Teşkilatımıza FETÖ’yü terör örgütü ilan ettiği için teşekkür etmek istiyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı olarak her türlü teröre karşı ortak mücadelemizi sürdürmeliyiz."

Konferans neticesinde nihayete erdirileceğini ümit ettiği konulardan birisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13. İslam Zirvesi sırasında kurulmasını önerdiği "Kadın Konseyi" olduğunu dile getiren Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İİT Kadın Konseyi, İİT üye devletlerinde kadınların statülerinin yükseltilmesi için uygulanan politika ve programlar konusunda küresel bir rol oynayacaktır. Savunuculuk ve danışma konseyi fonksiyonlarına sahip olacak bir yapı olarak ülkemiz tarafından önerilmektedir. Kadın Konseyi ayrıca, İİT üye devletlerinde kadınların karşılaştığı sorunlar ve zorlukları ele alarak bunların uluslararası arenada duyurulması için küresel bir platform geliştirmeyi amaçlayacaktır. Kadın Konseyi, eğitim, istihdam ve karar alma mekanizmalarına katılım, sürdürülebilir kalkınma, barış ve güvenlik konuları dahil olmak üzere, birçok alanda Müslüman kadınların karşılaştığı sorunlar ve zorlukların çözümüne ilişkin çalışmalar gerçekleştirecektir. İİT Kadın Konseyi, İİT Kadın Konferansının bir danışma mekanizması olarak görev yapacak ve İİT üye ülkelerinde kadınlar ve kız çocuklarının refahını sağlayacak politikalar geliştirilmesine katkı sunacaktır. Kadın Konseyi, Kahire’de kurulacak Kadının İlerlemesi Teşkilatına da öneriler sunacak ancak yönetimsel faaliyetler gerçekleştirmeyecek ve işlevsel anlamda görevleri Kadının İlerlemesi Teşkilatı ile çakışmayacaktır." 

Açılış oturumunda, Azerbaycan Cumhuriyeti Aile, Kadın ve Çocuk Sorunları Devlet Komitesi Başkanı Hicran Hüseynova, İİT Genel Sekreter Yardımcısı Hameed A. Opeloyeru da birer konuşma yaptı. 

Konuşmaların ardından, aile fotoğrafı çekilen programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "15 Temmuz Milli İradenin Zaferi Sergisi" ziyarete açıldı. 

Perşembe gününe kadar sürecek oturumlar sonunda, İİT Kadınların İlerlemesi İçin Eylem Planı'nın (OPAAW) gözden geçirilmiş hali ve İstanbul Deklarasyonu'nun kabul edilmesi bekleniyor.