…
02 Haziran 2017, Cuma

''Songül kardeşimiz gerçek bir kahramandı. Milletimizin başı sağ olsun''


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Şırnak'ta askeri helikopterin düşmesi sonucu 12 silah arkadaşıyla birlikte şehit olan Türkiye'nin ilk kadın Jandarma Karakol Komutanı Yarbay Songül Yakut'un Malatya'daki ailesini ziyaret etti.
Bakan Kaya, Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki şehit Yarbay Songül Yakut'un annesi Sebahat Yakut'un evine ziyarette bulunarak, başsağlığı diledi.
Şehidin annesinin döktüğü gözyaşlarını mendille silen Bakan Kaya, Yarbay Songül Yakut'un Türkiye'nin ilk kadın Jandarma Karakol Komutanı olduğunu belirterek, "O büyük bir kahramandı" dedi.
Anne Sebahat Yakut da kızıyla dün ikindi saatlerinde görüştüğünü ve kendisine helikoptere bineceğine ilişkin bir şey söylemediğini ifade etti.
Kızını tek başına, babasız olarak güçlükle büyüttüğünü gözyaşları içinde anlatan şehidin annesi, "Ben şimdi hem öksüz hem yetim kaldım. Kızım ya gitmesin ya da beni de götürsün" diye konuştu.
Bakan Kaya, taziye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, geçen aralık ayında Şırnak'a düzenlenen gezide Yarbay Songül Yakut ile tanıştığını, onunla sohbet etme imkanı bulduğunu aktardı.
Bakan Kaya, "Songül kardeşimiz gerçek bir kahramandı. Başımız sağ olsun. Sohbet edip, yemek yemiştik. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.