…
01 Şubat 2017, Çarşamba

Üniversitelerin Kadın Araştırmaları Merkezleri YÖK'te Bir Araya Geldi.


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü yetkilileri, Üniversitelerin Kadın Araştırma Merkezlerinin müdürleri, kadın araştırmaları konusunda ilgili akademisyenler ve bir grup lisans öğrencisi olmak üzere 81 ilden toplamda 182 katılımcı ile "Kadın Araştırma Merkezleri" toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantının ilk oturumunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Bilgi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülriz Uygur bir konuşma gerçekleştirirken ikinci oturumunda Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HUKSAM) Müdürü Prof. Dr. Şevkat Bahar Özvarış ve Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Hakları ve Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEKAUM) Müdürü Doç. Dr. Özlem Belkıs "İyi Uygulama Örnekleri Sunumları" gerçekleştirdiler.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, konuşmasında YÖK'ün "Akademide Kadın Çalışmaları Birimi"nin faaliyetlerinden söz ederek üniversitelerin kadın çalışmaları merkezlerinden YÖK'ün beklentilerini anlattı. Kapıcıoğlu, YÖK'ün ve Başkan Saraç'ın akademide kadın liderliğine ve kadın haklarına önemle ve hassasiyetle bakışını bir kez daha vurguladı. Özellikle merkezlerin, üniversitelerin bulundukları illerde ilgili kurumlarla ve sivil toplum ile çalışmalar yapması gereğini, genç akademisyenlerin proje fonlarından yararlanarak bu alanlarda ve özellikle de mültecilerin eğitim sorunları ile ilgili çalışmalar beklendiğini ifade etti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu toplantının önemine değinerek Aile Bakanlığının son 10 yılda çıkarılan yasalarla yapılan çalışmaları aktardı. Ustaoğlu, kadına şiddet, cinsel taciz, sığınma evleri, mültecilerle ilgili çalışmaları tek tek açıkladı. Ayrıca Bakanlık bünyesinde yetiştirilen eğitimcilerle, Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve Diyanet'te binlerce kişiye bu konularda her yıl eğitim verildiğinin altını çizdi.
YÖK Akademide Kadın Çalışmaları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu Türkiye'de ve dünyada kadının akademideki konumu ve çalışmaları ile ilgili sayısal bilgiler ve istatistikler sundu.