…
…
…
…
15 Ocak 2020, Çarşamba Mersin, Türkiye

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Koordinasyon Toplantısının İlkini Gerçekleştirdik


Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın birlikte çalışması sonucu yürürlüğe giren, 75 (yetmiş beş) maddeden oluşan, 2020-2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” kapsamında düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Mücadelede İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı’ Valimiz Sn  Ali İhsan Su başkanlığında gerçekleştirildik.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Yardımcısı Abdulhamit Erguvan’ın yanı sıra;  kurum müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Valilik Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı öncesi bir konuşma yapan Vali Sn. Ali İhsan Su; “Aile içi ve kadına yönelik şiddetin tüm dünyada çözümlenmesi gereken sorunlardan biri olduğunu kaydederek, ülkemizde ve ilimizde bu anlamda çok ciddi çalışmaların yürütülmeye devam ettiğini ifade etti.

Anayasa’nın bu konuda belirli ilkeleri ortaya koyduğunun altını çizen Valimiz Sn. Su, bu çerçevede 6284 sayılı kanun kapsamında yasal düzenlemelerin gerçekleştirildiğini sözlerine ekleyerek; “Bu çerçevede de sorumlu olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşları, bu alanda çalışmalarını özverili bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda aile içi şiddeti ve kadına yönelik şiddeti önlemede mücadele konusunda İçişleri Bakanlığı’mızın yayımladığı genelge doğrultusunda ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Koordinasyon Toplantısını’ gerçekleştiriyoruz.”dedi.

Daha sonra Mersin ŞÖNİM Müdürlüğümüzde görevli Sosyolog Savaş Kara tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetle Mücadele’de yürütülen faaliyetler hakkında yapılan bilgilendirme ve Mersin şiddet haritasının çıkarılması konulu sunumu ile devam toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesi, genel değerlendirme ve alınan kararların ardından sona erdi.