…
…
…
…
…
…
…
28 Mayıs 2019, Salı

KKTC Milli Mücadele Madalya Tevcih Törenimiz Gerçekleşti


1974’te gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı gazileri onuruna İl Müdürlüğümüz Salonunda Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni düzenlendi.

Törene Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Niğde İl Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, STK temsilcileri, şehit ve gazi yakınları ve Kıbrıs gazileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende konuşan Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek Kıbrıs gazilerinin şanlı tarihin  kahramanlıklarla dolu sayfalarından birisi olan Kıbrıs Barış harekâtının canlı tanıkları olduğunu söyledi.

 Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek konuşmasının devamında; "Bilindiği üzere bundan yaklaşık 45 yıl önce yavru vatanımız Kıbrıs’ta soydaşlarımız, büyük bir saldırı, zulme ve haksızlığa maruz kalmışlardı. Kıbrıs Türkü'nün varlığı ve geleceği tehdit altındaydı. Fakat Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz her zaman olduğu gibi, Kıbrıs Barış Harekâtında da büyük bir zafere imza atarak; soydaşlarımızı bu zulümden kurtardı, adaya barış ve huzur getirdi.

İşte bugün burada bu zaferde büyük bir payı olan, canı pahasına yavru vatanımızın savunmasında yer alan siz kahraman gazilerimizin göstermiş olduğu kahramanlıklarının birer nişanesi olarak bu madalyaları takdim ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının ardından Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek, 39 Kıbrıs Gazisine  'Milli Mücadele Madalyası ve Beratı' takdim etti.